Čeští zbrojaři se představili v Lotyšsku

4. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Čeští zbrojaři se představili v Lotyšsku Dne 26. září 2018 proběhla prezentace českých firem zastřešených Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky na vojenské základně v Ādaži v blízkosti hlavního města Rigy. Prezentace proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie, který organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Akce byla dlouhodobě připravována Velvyslanectvím České republiky v Rize v úzké spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky prostřednictvím Úřadu přidělence obrany ve Vilniusu, s Ministerstvem obrany Lotyšské republiky, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky a s Federací obranného a bezpečnostního průmyslu Lotyšska.

Smyslem této akce bylo podpořit exportní aktivity českých firem z oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu směrem k potenciálním lotyšským odběratelům, kterými jsou především lotyšský stát a také lotyšský bankovní sektor.

Všechny účastníky akce v úvodu uvítali svými projevy velvyslanec České republiky v Lotyšsku Miroslav Kosek spolu se státním podtajemníkem a politickým ředitelem Ministerstva obrany Lotyšska Jānisem Karlsbergsem. Poté následovaly prezentace asociací obranného a bezpečnostního průmyslu obou zemí a jednotlivých zástupců českých firem.

Významným bodem celého dne by podpis Memoranda o spolupráci mezi Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky a Federací bezpečnostního a obranného průmyslu Lotyšska, které podepsali nejvyšší představitelé obou asociací, a to za českou stranu prezident asociace Jiří Hynek, za lotyšskou stranu  předsedkyně představenstva Elīna Egle–Ločmele.

Vyvrcholením realizace celého projektu byla možnost prakticky si vyzkoušet zbraně českého výrobce a jízdu vojenským vozidlem TATRA na vojenském polygonu v Ādaži. Tento praktický a atraktivní závěr celého dne pro účastníky jak z lotyšské tak i z české strany byl umožněn díky podpoře Generálního štábu Armády České republiky a příslušníků armády České republiky, kteří v současné době působí v Lotyšsku v rámci mnohonárodnostních sil NATO.

Z prvotních ohlasů na tento pilotní projekt vyplynulo, že existuje oboustranný zájem v této formě spolupracovat. Z tohoto důvodu Velvyslanectví České republiky v Rize zahájilo přípravu incomingové mise pro lotyšské partnery do České republiky v rámci projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky na rok 2019.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rize (Lotyšsko). Autor: Vítězslav Schwarz, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek