Cestovní ruch – statistický přehled

22. 3. 2019 | Zdroj: Český statistický úřad (ČSÚ)

Do statistiky cestovního ruchu jsou zahrnuty údaje o kapacitě a výkonech hromadných ubytovacích zařízení sloužících cestovnímu ruchu (zařízení, která pravidelně či nepravidelně poskytují přechodné ubytování hostům) a o účastnících zahraničního cestovního ruchu vč. dat z hraniční statistiky.

Od počátku roku 2018 do konce září 2018 se v českých hotelech, penzionech a dalších zařízeních ubytovalo 16,80 miliónu turistů. Téměř o milion více než za stejné období v roce 2017. Více turistů k nám přijelo ze sousedních států a z asijských zemí, konkrétně z Číny a Tchaj-wanu, výrazněji přibylo také turistů z Ukrajiny.

Od  ledna do září přenocovalo v tuzemských ubytovacích zařízeních o 6,6 % více hostů než ve stejném období loňského roku. Převažovali přitom domácí turisté, kterých se ubytovalo přes 8,5 miliónu. Hostů ze zahraničí přijelo celkem 8,1 miliónu, meziročně o 4,7 % více. Nejčastěji k nám turisté míří z Německa (1,5 miliónu), Slovenska (556 tisíc) a Polska (519 tisíc). V porovnání se stejným obdobím minulého roku se nejvíce zvýšil počet turistů z Ukrajiny (o 45,8 %), Číny (o 26,4 %), Saudské Arábie (o 24,3 %) a Tchaj-wanu (o 18,9 %). Za zmínku stojí i vyšší nárůst počtu přenocování u turistů z Polska o 110 tisíc nocí, což je po Číně a Německu třetí nejvyšší absolutní přírůstek ve sledovaném období.

Více hostů přenocovalo ve všech hlavních kategoriích ubytovacích zařízení kromě pětihvězdičkových hotelů, kde se celkový počet turistů meziročně snížil o 3,4 %. Naopak nejvyššího meziročního růstu dosáhly kempy, které si připsaly o 14,8 % více hostů.

Celkový počet zahraničních návštěvníků, včetně těch, kteří v prvních třech čtvrtletích přenocovali mimo hromadná ubytovací zařízení nebo do Česka přijeli pouze na jeden den, dosáhl 27,8 miliónu. Jde o 4,8% meziroční nárůst.

 

Tisknout Vaše hodnocení: