Jedinečné podmínky pro investory v chorvatské ekonomické zóně Vukovar

22. 11. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Jedinečné podmínky pro investory v chorvatské ekonomické zóně Vukovar Město Vukovar ve východní Slavonii, které se v 90. letech 20. století stalo symbolem agrese Miloševićova režimu proti nově vzniklé Chorvatské republice, dnes nabízí zcela unikátní podmínky pro domácí i zahraniční firmy, které se rozhodnou investovat v jeho nedávno otevřené ekonomické zóně.

Město Vukovar má ideální polohu poblíž dálniční křižovatky spojující Záhřeb s Bělehradem a Budapešť se Sarajevem (bosenská část dálnice ještě není dokončena) a zároveň disponuje říčním přístavem na Dunaji. V zóně již dnes úspěšně podniká celá řada chorvatských a zahraničních firem, které využívají mnoho výhod, které město poskytuje.

Existuje zde i česká stopa. Významným a ve Vukovaru dodnes velmi respektovaným českým podnikatelem byl Tomáš Baťa, který zde v roce 1931 založil podnik Borovo, který v době svého vrcholu zaměstnával přes 22 tisíc pracovníků. Dodnes Borovo vyrábí a exportuje obuv do mnoha zemí světa.

Kvůli své nedávné tragické minulosti se Vukovar stal zákonem chráněnou oblastí, která nabízí unikátní soubor investičních pobídek, které jinde v Chorvatsku neexistují. Pronájem nebo nákup pozemků, které jsou plně zasíťované (voda, plyn, elektřina, kanalizace atd.), lze pořídit za zlomek komerční ceny, firmy jsou první tři roky osvobozeny od daně z příjmu a ze zisku, získávají úlevy v podobě státem zaplaceného sociálního a zdravotního pojištění zaměstnanců, výrobní firmy nemusí platit účty za komunální služby, mohou také požádat o výhodné úvěrování či spolufinancování projektů z Fondu na obnovu a rozvoj města Vukovaru a další. Detailní informace o ekonomické zóně a jejích výhodách jsou dostupné na internetových stránkách Hospodářské zóny Vukovar.

Výhodné podmínky v ekonomické zóně však nejsou vše, co Vukovar nabízí. Zásadní výhodou pro firmy, které se zde rozhodnou podnikat je aktivní a pozitivní přístup vedení města Vukovaru v čele se starostou Ivanem Penavou a jeho týmu.

V případě zájmu se mohou české firmy obracet se svými dotazy přímo na ředitele ekonomické zóny M. Grubišić (vgz@vgz.hr) nebo na Zastupitelský úřad České republiky v Chorvatsku.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Petr

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek