Chorvatům končí šest hubených let

2. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Chorvaté si zvolili nový parlament. Doufají, že vyměněná garnitura konečně vyvede ekonomiku z úmorné krize, v níž se země utápěla šest let v řadě.

V Chorvatsku se krize zabydlela na delší dobu než jinde v Evropě. Od katastrofálního roku 2009, kdy ekonomika propadla skoro o sedm procent, se chorvatské hospodářství za šest let nepřetržitého pádu smrsklo o plných 13 procent. Změna snad konečně přichází v letošní sezoně roku 2015.

V prvním pololetí se poprvé vrátil HDP k růstu, byť jen o půl procenta. A změnu ohlašují i výsledky listopadových parlamentních voleb. Vyhrála Vlastenecká koalice vedená Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ), jež chce zavést nekompromisní hospodářské reformy. Na adresu dosud vládnoucích sociálních demokratů, kteří se svou koalicí Chorvatsko roste skončili ve volbách druzí, řekl předseda HDZ Tomislav Karamarko, že „zruinovali ekonomiku".

Zjistit nové možnosti přijela těsně před volbami do Chorvatska česká podnikatelská mise vedená ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem. Zúčastnila se jí například společnost Bileto Technologies, která chce v Chorvatsku uspět se svou platformou pro elektronický prodej jízdenek či vstupenek. Na Balkáně už má první zákazníky v lodní dopravě.

Platformu nabízí také autobusovým nebo vlakovým dopravcům. Podle obchodního ředitele společnosti Tomáše Dočekala je výhoda platformy v tom, že zastřeší veškerý tok informací i nákup jízdenek do jediného systému. Pro koncového zákazníka je zase velmi snadný nákup. Stačí mu jen několik kliknutí na chytrém telefonu, tabletu nebo notebooku.

„U elektronického prodeje jízdenek očekáváme ve světě velmi brzy strmý růst. Naši univerzální platformu přitom můžeme upravit přesně podle potřeb konkrétní dopravní společnosti," vysvětluje Dočekal.

Kravata je od chorvata

Asi nikde jinde na světě by si neměl dát byznysmen tolik záležet na výběru a uvázání kravaty, jako když jde na jednání v Chorvatsku. Zvyk zdobit si krk vázankou údajně pochází právě od Chorvatů, k čemuž odkazuje i ono slovo. Když v 17. století chorvatští muži odcházeli na vojnu, prý jim pro štěstí kolem krku vázaly šátky jejich dívky. Chorvatští vojáci pak přinesli tento zvyk do Francie, kam šli do služby francouzskému králi. Francouzům se ozdoba zalíbila, přejali ji do své armády, a tak se zvyk šířil dál do světa.


Další české firmy oslovily chorvatské partnery také v oblasti vodního hospodářství nebo certifikací. Ministr Zaorálek připomněl, že český zájem o Chorvatsko tradičně dokresluje příval českých turistů, který je rekordní. „Letos se očekává, že Chorvatsko navštíví celkem 800 tisíc Čechů, což je meziroční nárůst zhruba o deset procent," uvedl ministr.

Rostoucí zájem o jadranská letoviska zřejmě vyplynul mimo jiné z toho, že poptávka po konkurenčních přímořských cílech, jako je Tunisko nebo Egypt, opadá kvůli strachu z teroristických útoků.

Nejpočetnější česká komunita

Je málo známým faktem, že právě v Chorvatsku působí největší česká krajanská komunita v Evropě. Více než 9,5 tisíce „chorvatských Čechů" jsou potomci přistěhovalců, kteří přišli osídlit v průběhu 19. století zejména oblast kolem dnešního města Daruvaru. Tehdejší rakouské mocnářství potřebovalo oblast zabydlit poté, co se z ní postupně stáhla turecká nadvláda.

A Češi měli pro kultivaci regionu žádané předpoklady - byli to křesťané a v rámci tehdejší rakouské říše patřili také k intelektuální elitě. Kulturu s sebou přinesli i do Chorvatska - například časopis, který začala komunita vydávat, byl úplně prvním dětským časopisem v celém Chorvatsku. V komunitě žil a českou kulturu prosazoval svého času například i spisovatel Josef Václav Frič.

Je obdivuhodné, že mnohé rodiny dodnes i v šesté či sedmé generaci stále nadšeně udržují znalost češtiny a české tradice. Provozují 31 krajanských spolků, obvykle označených Česká beseda. Dvě třetiny komunity stále mluví česky. V oblasti působí několik česky vyučujících škol, hraje se tam české divadlo.

V Chorvatsku se tak české firmy mohou opřít o krajanské Čechy coby ideální prostředníky. Ovládají plynule oba jazyky, znají poměry na trhu a chorvatskou i českou mentalitu a mívají přímé kontakty v obou zemích. Záhřebská Česká beseda také při návštěvě ministra Lubomíra Zaorálka nabídla prostory svého sídla v centru Záhřebu s tím, že by tam mohl případně vzniknout oficiální prostor pro prezentaci České republiky.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek