Chytré lampy v Praze svítí a slouží celý rok

2. 3. 2018 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Do hlavního města Prahy vstoupily chytré lampy již v závěru roku 2016. Tato technologie je součástí chytrých sítí, které by v budoucnu měly protkat velká města. Zvyšují komfort i bezpečnost jejich obyvatel. Navíc tento systém chrání životní prostředí. O instalaci prvních chytrých lamp se zasloužila Pražská energetika ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy.

Jde o prvek pouličního osvětlení, které však kromě osvětlovacího tělesa využívajícího energii pomocí úsporných LED zdrojů nabízí hned několik dalších užitečných maličkostí. Například měří exhalace. Jejich součástí jsou snímače, které průběžně monitorují množství prachových částic v ovzduší. V polovině ledna loňského roku se Praha potýkala se smogovou situací, což potvrdily i naměřené údaje z čidel „chytrých lamp“. Na displejích si každý mohl přečíst aktuální údaje zamoření ovzduší. Navíc PRE tyto údaje archivuje a má je k dispozici všem, kteří se o ně zajímají.

„Chytré lampy“ dále měří intenzitu hluku a teplotu a také zvyšují bezpečí obyvatel měst. Pomocí SOS tlačítek na jejich sloupech bude možné v případě nouze kontaktovat linku 112, integrovaný záchranný systém a přivolat tak pomoc, ať už při ohrožení zdraví, či při zajištění bezpečí obyvatel.

Tři byly začátek

Chytrá lampa, zdroj: PREDále stožáry „chytrých lamp“ nabízejí zásuvky pro nabíjení jak elektromobilů, tak i elektrokol. Další potěšující funkcí tohoto typu pouličního osvětlení budoucnosti je, že zajistí wi-fi připojení. Všichni obyvatelé, kteří se budou pohybovat v blízkosti „chytré lampy“, mohou využívat neomezené a rychlé připojení k internetu bez omezení dat. Skutečností se před rokem v Praze staly tři takové lampy.

První z nich stojí díky spolupráci Výstaviště Praha Holešovice a Magistrátu hlavního města Prahy v areálu pražského Výstaviště v jeho spodní části v blízkosti Křižíkových pavilonů před plaveckým bazénem. Další dvě jsou v ulici Na Hroudě ve Vršovicích. Pražská energetika na nich zkouší všechny funkcionality, tedy nejen vlastní osvětlení, ale i nabíjení elektromobilů a elektrokol, poskytování wi-fi připojení, monitoring kvality ovzduší a spolehlivost bezpečnostního SOS tlačítka.

A protože se pilotní projekt vydařil, rozhodla se Pražská energetika nabízet tyto nové lampy i jednotlivým městským částem v Praze. A výsledek? Už stojí další dvě na území Prahy 2 a tato pražská část počítá nadále s jejich rozšířením. Brzy se „chytré lampy“ dočká i Praha 13.

Tento typ „chytrých lamp“ využívá Pražská energetika na základě zkušeností společnosti Energie Baden-Württenberg, která patří k významným energetickým společnostem v Německu a chytré lampy tam zavádí do běžného provozu prostřednictvím své start-upové společnosti SMIGT.

Převzato z časopisu Komora, Autor článku: Petr Holubec, Foto: PRE

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek