Čína rozšiřuje nákladní vlakovou dopravu do Evropy

8. 11. 2017

  • Země: CN - Čína
  • Datum zveřejnění: 08.11.2017

Další destinací, která je s Čínou propojena přímou nákladní vlakovou dopravou je Bratislava. V pátek 27. října 2017 z čínského města Ta-lien vyjel první nákladní vlak směřující do Bratislavy. Vlak projíždějící Ruskem a Ukrajinou veze ve 41 kontejnerech elektroniku, strojírenské součástky a další průmyslové výrobky. Zboží je určeno i pro další země ve Střední Evropě. Cestu dlouhou 10 537 km by měl vlak urazit za 15 dní i se započtením překládky kvůli jinému rozchodu kolejí v Rusku.

V červenci vyjel první přímý nákladní vlak z Prahy. Vlak vezl zboží v hodnotě zhruba 5 mil. USD. Kontejnery do Číny přepravily český křišťál, automobilové součástky, pivo a další tradiční výrobky z ČR a dalších zemí Evropy.

Podobné přímé železniční spoje jezdí z Evropy do Číny od roku 2013 a bylo jich už vypraveno více než 200. Vlaky z Číny do Evropy vyjíždějí každý týden a opačným směrem je to každých 14 dní. Letos na jaře vyjel také první vlak z Londýna, který se tak stal patnáctou evropskou metropolí připojenou k tzv. nové Hedvábné stezce. Železniční přeprava zkracuje dobu přepravy zboží ve srovnání s lodní dopravou zhruba o polovinu. Jedná se tak zajímavý kompromis mezi rychlou ale nákladnou leteckou dopravou a pomalejší a levnější dopravou námořní.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Šanghaji.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: