Čína snižuje celní sazby u vybraného zboží

18. 9. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Čína od 1. července 2018 snížila cla na některé dovážené spotřební zboží.

Tamní vláda se také chystá zavést opatření, která zajistí příznivější prostředí pro zahraniční investory. S cílem dále podpořit domácí spotřebu se rozhodl čínský kabinet snížit cla na vybrané dovážené zboží. Průměrné celní sazby pro oděvy, obuv, pokrývky hlavy, kuchyňské potřeby a sportovní zboží se sníží na 7,1 procenta (z 15,9 procenta), pro domácí spotřebiče (např. myčky nádobí, ledničky) se sníží na osm procent, pro minerální vody klesnou na 6,9 procenta (z 15,2 procenta) a pro čisticí prostředky, kosmetiku a některé výrobky zdravotní péče klesnou na 2,9 procenta (z 8,4 procenta).

Zdá se, že čínská vláda míří dobrým směrem, neboť z některých výzkumů vyplývá, že poptávka po dovozovém zboží zůstává stále silná, a to zejména po potravinách a nápojích, kosmetice, automobilech, hodinkách a doplňcích, zboží pro matku a dítě a po klenotech. Mimo jiné z průzkumů mezi prodejci vychází, že k hlavním aspektům rozhodování o koupi zboží z dovozu patří značka a dále pak bezpečnost, cena, design a použité materiály.

Jak napsal list China Daily, čínská vláda má rovněž brzy zveřejnit další opatření ve prospěch zahraničních investorů. Bude sem patřit mimo jiné zrušení či zmírnění omezení investic v automobilovém a leteckém průmyslu, ve výrobě lodí; revize negativního seznamu určujícího, do kterých oblastí zahraniční zájemci nesmějí investovat; oprávnění provinčních vlád schvalovat či upravovat podnikání zahraničních subjektů s celkovou investicí do miliardy USD. Připravovaná úprava také slibuje zjednodušit povolovací procedury pro získávání pracovních víz pro cizince najímané firmou registrovanou v Číně.

Převzato z časopisu Český exportér, přílohy Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek