Čínské banky v ČR

11. 12. 2017

  • Země: CN - Čína
  • Datum zveřejnění: 11.12.2017

V září 2017 v Praze otevřela pobočku prvního stupně největší banka na světě, čínská ICBC (Industrial and Commercial Bank of China). ICBC již dříve získala potřebné povolení pro vstup do České republiky od čínského regulátora a v květnu letošního roku udělila této finanční instituci licenci i ČNB jako vůbec první licenci pobočce banky, která má sídlo v zemi mimo EU. Dříve byl založen investiční fond se sídlem v Mnichově, který by měl financovat infrastrukturní projekty ve východní Evropě v rámci nové Hedvábné stezky.

V ČR má již pobočku také Bank of China, která od roku 2015 působí jako odštěpný závod Bank of China (Hungary) Close Ltd. Otevření pobočky ICBC, která má sídlo v Pekingu, znamená účast přímo na českém systému pojištění vkladů. ICBC je první a jedinou pobočkou banky, která nemá sídlo v ČR, ale řídí se českým systémem pojištění vkladů. Základní limit pojištění činí i v tomto případě 100 000 eur na jednoho klienta u jedné instituce a ve výjimečných případech i vyšší. Bank of China se účastní systému pojištění vkladů v Maďarsku.

Zájem o vstup do ČR projevila i CCB (China Construction Bank), zatím však žádné konkrétní kroky nepředvedla. Pražská pobočka by mohla být vůbec první pobočkou CCB ve střední a východní Evropě. Další čínská banka, která plánuje vstup na český trh je šanghajská Bank of Communications (BoCom).

V první fázi budou aktivity čínských bank zaměřeny na podporu financování a transakční služby pro čínské firmy. Rovněž dojde k usnadnění čínských investic v ČR. Časem se očekává rozšíření působnosti a snaha získat výraznější podíl na lokálním bankovním trhu. Přítomnost čínských bank na českém trhu přispěje podle analytiků k podpoře obchodu mezi oběma zeměmi a vytvoří základ pro čínské investice ve střední Evropě.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Šanghaji.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: