Cirkulární ekonomika: MSV v Brně oživí aktuální téma

27. 8. 2019 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Tradiční Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV), který proběhne od 7. do 11. října v Brně, letos poprvé představí návštěvníkům cirkulární ekonomiku. Institut cirkulární ekonomiky jako odborný garant programu chystá konferenci s mezinárodními hosty, networkingové akce a také oficiální představení Českého Cirkulárního Hotspotu.

Cirkulární ekonomika je jednou z priorit rozvoje Evropské unie a zároveň logickým vyústěním velkého tlaku současného průmyslu na přírodní zdroje, kdy jen malý zlomek z nich využíváme opakovaně. Přitom recyklace zdrojů ve spojení s inovacemi přináší skvělé příležitosti pro byznys. To návštěvníkům ukáže letošní panel o cirkulární ekonomice na Mezinárodním strojírenském veletrhu.

„Je pro nás ctí být odborným garantem celého panelu o cirkulární ekonomice. S velkou radostí pozorujeme, že laická i odborná veřejnost se o toto téma stále více zajímá. Prostřednictvím našeho programu chceme firmám ukázat, kde mohou s přechodem na oběhové hospodářství začít, dát jim inspiraci a seznámit je s těmi, kteří jim v začátcích mohou být nápomocní,“ popisuje účel akce ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová.

Česko na cirkulární mapě světa

Hlavním bodem cirkulárního panelu bude úterní celodenní konference Cirkulární ekonomika – trendy a inspirace pro každou firmu. Mezinárodní i tuzemští řečníci na ní představí nejnovější trendy cirkulární ekonomiky, osvědčené možnosti financování při přechodu na oběhové hospodářství a také inspirativní počiny z české praxe.

V úterý odpoledne svůj prostor dostane téma cirkulární ekonomiky ve strojírenství a ocelářství. Vrcholem pak bude přednáška bývalé holandské ministryně životního prostředí a současné předsedkyně dozorčí rady holandského Cirkulárního Hotspotu, Jacqueline Cramer. Pohovoří o nově vznikající globální síti hotspotů a následné oficiálně představí koncept českého Cirkulárního Hotspotu. Tato iniciativa zajistí Česku účast na globálním dění v oboru a zároveň umožní tuzemským nápadům růst od prvotní myšlenky až po expanzi na zahraniční trhy.


Publikace Cirkulární Česko 2 (její křest bude součástí programu) naváže na loňskou historicky první studii o cirkulární ekonomice v Česku. Institut na ní spolupracoval s inovační agenturou Direct People a Jihomoravským inovačním centrem. Ani závěrečný networking a diskuze nebude ochuzena o zmiňované téma. Návštěvníci budou moc ochutnat pivo z vyčištěné vody či sušenky z pivovarského mláta.

Experti poradí s eko-designem či zelenou energií

Panel o cirkulární ekonomice bude pokračovat také ve čtvrtek, kdy se hned dopoledne odehraje fórum klastrů odpadového hospodářství zemí V4. Na programu budou nejnovější trendy k tématu cirkulární ekonomiky a networking členů. Ve čtvrtek odpoledne se pak mohou zájemci sejít u kulatých stolů spolu s odborníky a probrat konkrétní otázky či zkušenosti k cirkulární ekonomice při moderované diskuzi

„Budeme postupně řešit témata jako digitalizace výroby, přechod na zelenou energii, využití vody ve výrobě či eko-design,“ vyjmenovává Soňa Jonášová. Pro zástupce firem jde o ideální příležitost se seznámit s lidmi z praxe a dozvědět se o konkrétních možnostech pro svůj podnik. Partnerem kulatých stolů je Jihomoravské inovační centrum.

Letošní MSV v Brně se nebude věnovat jen cirkulární ekonomice. Má být veltrhem inovací a moderních technologií. Více si přečtěte v článku MSV 2019 bude veletrhem technologií a inovací pro průmysl budoucnosti na BusinessInfo.cz.

Redakčně upravená tisková zpráva Institutu cirkulární ekonomiky

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek