Čištění a recyklace vody tématem roku 2018 v subsaharské Africe

18. 10. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Region Jižní Afriky bude v následujících letech nabízet zajímavé příležitosti v oblasti vodohospodářství a energie z obnovitelných zdrojů. JAR v posledních letech pravidelně postihuje tíživé sucho zejména v regionu Západního Kapska. Vláda zároveň deklarovala svůj záměr do budoucna pokračovat v podpoře obnovitelných zdrojů.

V březnu 2018 se v JAR konají paralelně veletrhy s tematikou vody a energie z obnovitelných zdrojů (27. - 28. března 2018 v Johannesburgu). Velvyslanectví v Pretorii a zahraniční kancelář CzechTrade v Johannesburgu navrhují projekt na podporu ekonomické diplomacie spojený s oficiální účastí na těchto veletrzích s cílem poskytnout maximální součinnost a podporu českým firmám, které mají o jihoafrický region zájem.

Vodohospodářství včetně čištění a recyklace odpadních vod se v současné době jeví pro české firmy jako perspektivní oblasti ke spolupráci v regionu Jihoafrické republiky. Jihoafrická republika se potýká v posledních letech s výrazným nedostatkem vody. Sucho postihlo zejména Západní Kapsko. Minulý i letošní rok musela být spotřeba vody v jinak relativně bohatém v regionu Kapského města regulována, přičemž v některých oblastech musela být voda dokonce přechodně dovážena.

Samostatnou kapitolou je zásobování v chudých příměstských oblastech tzv. townshipech a na vesnicích pitnou vodou, které místní samosprávy budou muset v blízké budoucnosti řešit. Situace začíná být v některých oblastech neúnosná a obyvatelé na mnoha místech protestují a nutí radnice konat. Recyklace vody a odpadu se tak postupně stávají pro vládu i místní municipality prioritním tématem. Vlivem růstu příměstské populace bude otázka zásobování vodou stále aktuálnější.

Problém sucha, recyklace vody a čištění odpadu je aktuální i v okolních zemích subsaharské Afriky. Do těchto zemí (Namibie, Botswana, Zimbabwe, Angola, Malawi aj.) stále častěji míří jihoafričtí investoři a firmy, se kterými by české firmy mohly spolupracovat při dodávkách materiálu i technologií.

Ve dnech 27. – 28. března 2018 se v jihoafrickém Johannesburgu konají veletrhy The Water Show Africa 2018, The Solar Show Africa 2018 a Power and Elektricity World 2018.

Související oblastí je využití energie z obnovitelných zdrojů, které může řešit zásobování energií v odlehlých oblastech, jež nejsou napojené na rozvodnou síť. JAR zatím nedostatečně využívá svůj potenciál obnovitelných zdrojů. V roce 2018 po zveřejnění Národního energetického plánu počátkem roku se očekává pokračování výběrových řízení na projekty malých ekologických elektráren, byť v současné době existují problémy s financováním. Více informací v našem příspěvku „Příležitosti pro české firmy v oblasti obnovitelných zdrojů v JAR“.

V této souvislosti obchodně-ekonomický ekonomický úsek velvyslanectví v Pretorii ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade v Johannesburgu připravují společný projekt na podporu ekonomické diplomacie ministerstva zahraničních věcí a ministerstva průmyslu a obchodu. Návrh zahrnuje společnou účast českých firem na těchto veletrzích, jednání s místními firmami, návštěvu regionu Kapského města a organizaci podnikatelského semináře podpořenou o účast zástupců ministerstev.

Projekt podléhá konečnému schválení příslušných odborů a ministerstev a o jeho konečné realizaci bude rozhodovat i dostatečný zájem českých firem o účast. Uvítáme vaše dotazy a komentáře  na emailu: commerce_pretoria@mzv.cz.

Informace a fotografie poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autor: Viktor Dolista, 2. tajemník, obchodně-ekonomický úsek.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek