Další profese schází na úbytě: Česku chybějí malíři a lakýrníci

29. 1. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V Česku je v současnosti asi 15 tisíc malířů, uživilo by se jich tu dvakrát tolik. Malíři a lakýrníci se tak zařadili do dlouhé řady profesí, po kterých je na českém pracovním trhu velká poptávka, ale nemá ji kdo naplnit.

Mladí lidé se do zmíněného řemesla příliš nehrnou. V Česku absolvuje poslední ročník příslušných učilišť jen kolem 100 učňů ročně.

„Zájem o obor malíř/lakýrník v posledních deseti letech stagnuje a v porovnání s předrevolučním obdobím počty studentů tohoto oboru razantně klesly. V 90. letech totiž začala kampaň, která vyzývala mladé lidi ke studiu maturitních oborů a následnému studiu vysokých škol, což mělo zásadní vliv na dramatický pokles zájemců o studium odborných škol a zavírání některých oborů,“ připomíná ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ) Miloslav Janeček.

Přestože je Česko díky nízké nezaměstnanosti a nezájmu mladých o učňovské obory v těžké pozici, nedostatek řemeslníků je celosvětový problém.

V tuzemsku jich aktuálně chybí kolem 300 tisíc.Největší nedostatek je stavařů, tesařů nebo sklenářů. Také malířů a lakýrníků chybějí v ČR tisíce. Obor nyní nabízí jen asi 35 tuzemských středních škol, některé jej už kvůli nedostatku uchazečů nevyučují.

Nadějné vyhlídky?

Přes současný tristní stav není podle Janečka důvod k pesimismu. Podle prognóz by se situace měla postupně začít měnit.

„Tříletý obor na naší škole nyní studuje celkem 45 studentů, kapacita oboru je dvojnásobná. V nejbližších několika letech by mělo dojít k nárůstu počtu žáků vycházejících ze základních škol, předpokládám tedy, že dojde i k výraznějšímu nárůstu počtu zájemců o tento učební obor a obecně k většímu zájmu o studium řemeslných oborů,“ domnívá se ředitel učiliště.

Růst zájmu o řemeslo předpokládá i Jan Zeman, který obor malíř/lakýrník na Střední odborné škole Jarov vyučuje a zároveň je majitelem malířské firmy: „Vývoj řemesla je podle mne velmi příznivý. Je velká poptávka po řemeslnících malířských oborů. Budoucnost je v komplexních službách – od přípravy po úklid. A hlavně ve zručnosti, kterou nové materiály potřebují. Dnešním trendem jsou různé stěrky, které imitují kov, kámen nebo dřevo.“

V lednu přijímáme zakázky na léto

Navzdory očekávanému růstu zájmu o studium řemesla poptávka dlouhodobě překračuje nabídku. A tento stav se bude měnit jen velmi pomalu. Na kvalitního řemeslníka lidé čekají i několik měsíců. „V současné době přijímáme už zakázky na léto. Doby, kdy řemeslníci přijímali každou zakázku, jen aby měli práci, jsou dávno pryč. Kvalifikovaní odborníci mají zakázky nasmlouvané měsíce dopředu a poptávku nejsou schopni pokrýt. Než nastoupí nová generace mladých malířů a vyplní díru na trhu, bude to trvat roky,“ vysvětluje Jan Zeman.

Vedle nedostatku řemeslníků se Česko potýká s dalším problémem – s velkým množstvím laiků, kteří využili díry na trhu a provádějí neodborné práce. Absence kvalifikované pracovní síly trápí téměř všechny obory.

„Problém neodborných malířských prací spočívá v tom, že laik na první pohled nepozná, že je práce špatně odvedená. Časem se například začne barva odlupovat nebo praskat. Reklamace pak bývají u takových firem zpravidla velmi problematické. Navíc lidé často zaplatí víc, než kdyby si objednali zkušeného malíře. Garancí kvality je výběr firmy, která je členem cechu,“ tvrdí Pavel Žatečka, ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů České republiky.

Redakčně upravená tisková zpráva

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek