Daně: Ústavní soud uleví v novém roce podnikavým důchodcům

13. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Podnikajícím či nemovitosti pronajímajícím penzistům s ročními příjmy nad 840 tisíc korun přestane stát od nového roku zdaňovat důchody.

Vyplývá to z rozsudku Ústavní soudu, který rozhodl na základě návrhu skupiny sedmnácti senátorů. Podle soudců bylo dosavadní zdanění penzí pro lidi s vyššími příjmy diskriminační.

Zdůvodnění je jednoznačné: Lidem, kteří v penzi pracují či si jinak přivydělávají, nelze zdaňovat kromě výdělků ještě důchody. Všichni poplatníci by totiž měli do státní kasy odvádět stejná procenta z celkového ročního příjmu.

„V projednávaném případě docházelo ke zcela extrémnímu nepoměru v daňové zátěži mezi lidmi s odlišnou výší příjmů. Jde o případ svévole při rozlišování subjektů, který je v rozporu s právem na rovné zacházení," zdůvodnila rozhodnutí soudkyně zpravodajka Milada Tomková.

Nejde jen o podnikatele

Nejde přitom pouze o penzisty, kteří podnikají.  Zmíněné příjmy mohou mít senioři i z pronájmu nemovitostí či zaměstnání na částečné úvazky.

„Rada seniorů ČR rozhodnutí Ústavního soudu přivítala. Týká se všech pracujících důchodců - například i profesorů, kteří přednášejí na zahraničních univerzitách,“ uvedl předseda rady Zdeněk Pernes.

Příjmový strop 840 tisíc korun ročně byl berními úřady využíván od roku 2015, kdy Sobotkova vláda oprášila systém, jež byl účinný před rokem 2012. V letech 2013 a 2014 neplatil, když vláda Petra Nečase zrušila penzistům tradiční slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun ročně. I zde ale zasáhl Ústavní soud a tento bonus důchodcům vrátil.

Dva tisíce vyvolených

Aktuální rozsudek ústavních soudců se dotkne jen malého počtu lidí. Důchodců, kteří mají kromě penze takto vysoké příjmy, jsou v Česku asi dva tisíce.

Pokud jde o zdanění penzí v tuzemsku, většina důchodů je od daně osvobozena. Bez ohledu na případný další přivýdělek se daní pouze penze, jež ročně přesahují 36násobek minimální měsíční mzdy.  Ta v roce 2017 představuje 11 000 korun. Příští rok půjde tedy konkrétně o důchody vyšší než 33 000 korun měsíčně.

Každý podnikající důchodce nicméně může uplatnit slevu na poplatníka a snížit si daňový základ ze všech příjmů. Pak je možné, že daň z příjmu od něj stát nebude vyžadovat ani při velmi vysoké penzi. Daňové přiznání ale podat musí.

Příklad

Živnostník J. Novák si jako penzista s ročním důchodem na úrovni šestatřicetinásobku minimální měsíční mzdy přišel i s výdělkem z podnikání na celkem 839 tisíc korun ročně. Živnostník J. Dvořák se stejně vysokou penzí měl celkový roční příjem 841 tisíc, tedy pouze o dva tisíce korun vyšší. Letos (ještě před změnou zákona) se roční daňová zátěž obou mužů - pokud oba uplatnili výdajové paušály - lišila zhruba o 53 tisíc korun. Příští rok bude rozdíl pouze v řádu desítek korun.

 

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek