Daně z příjmů: Stát musí vrátit desítky milionů tisícům sportovců

2. 8. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Profesionální sportovci mohou zdaňovat stejně výhodně jako živnostníci, rozhodl Nejvyšší správní soud. Pro stát to znamená, že bude tisícům poplatníků vracet desítky milionů korun na daních.

Daňová správa rozhodnutí soudu akceptovala a v létě zveřejnila stanovisko, ve kterém potvrdila, že mohou sportovci při výpočtu daně z příjmu uplatňovat šedesátiprocentní výdajový paušál.

Berňák dlouho trval na tom, že mají mít fotbaloví, hokejoví či basketbaloví profesionálové v Česku horší podmínky než ti, kteří provozují jiné živnosti. Daňový základ si mohly OSVČ, které živí sport, snížit pouze o 40 procent. Sportovci tak přicházeli až o statisíce korun. Ti, kteří výklad finanční správy neakceptovali, byli trestáni dodatečně (doplatky a penále).

Přelomový rozsudek Nejvyššího správního soudu z července 2017 znamená, že bude správce daně profesionálům vracet peníze i za předchozí roky.

„Finanční správa na základě rozsudku NSS přizpůsobuje svoji správní praxi při zdaňování profesionálních sportovců zejména v kolektivních sportech. Budeme vycházet ze skutečnosti, že tuto činnost lze vykonávat podle § 7 zákona o daních z příjmů jako živnost, kdy lze uplatnit výdaje ve výši 60 % z příjmů,“ shrnula mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Kdo a jaké může využívat paušály si přečtěte v textu Vyplatí se u dani výdajové paušály? Letošní rok přinesl změny na BusinessInfo.cz

 

Stát bude vracet 120 milionů

 S rozdílným výkladem postavení sportovců v pozici plátců daně z příjmů se Finanční správa, soudy i právníci profesionálů potýkají dlouhodobě.

V roce 2016 rozhodl jihočeský krajský soud, že bude sparťanský útočník David Lafata doplácet na daních a penále víc než milion korun. Fotbalista se ale odvolal ke kasačnímu soudu a uspěl.

Žalující strana navíc doplatila na svoje rozhodnutí dodat Lafatovi tři platební výměry místo jednoho. „Poplatník dostal dodatečné platební výměry za tři kontrolované roky, o kterých finanční ředitelství rozhodlo třemi rozhodnutími, i když to mohlo spojit. Teď se mu to vrací, když prohrálo,“ konstatuje daňový poradce Tomáš Hajdušek.

Rozsudek v případu Lafata už akceptují i soudy nižšího stupně, na které se obrátily desítky sportovců. Ke svým penězům se dostal zpět například hokejista HC Mountfield a slovenský reprezentant René Vydarený.

Pro správce daně to znamená jediné: 2,5 tisícům profesionálů doplatí zhruba 120 milionů na dani.

Pyrrhovo vítězství?

Davidu Lafatovi i dalším sportovcům ale může sladké vítězství v příštím roce zhořknout.

Nový daňový balík z dílny ministerstva financí totiž výrazně snižuje počet těch, kteří mohou výdajové paušály využít. Od roku 2018 využijí tento bonus pouze poplatníci s ročními příjmy do jednoho milionu korun. A to se například mnoha prvoligových fotbalistů či extraligových hokejistů netýká.

Daňovou anabázi by jednoznačně vyřešila nová právní úprava, jež by ze sportovních profesionálů učinila zaměstnance klubů. Česko je pouze jednou ze tří zemí v Evropě, kde si sportovci na chleba vydělávají jako OSVČ, a to bez výhod a benefitů, jež přináší zaměstnanecký poměr a především kolektivní smlouva.

Ačkoli evropské sportovní asociace tlačí na změnu, Česko zatím odolává.

„Zástupci jiných zemí nám říkají: když budou naši fotbalisté přicházet k vám, přejeme si, aby měli stejné podmínky jako u nás. Tedy aby byla právní ochrana fotbalistů stejná po celé Evropě. Největším plusem pro hráče by byla kolektivní smlouva, která by jim zaručila řadu benefitů,“ říká například předsedkyně fotbalových odborů tedy České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) Markéta Haindlová.

Smlouvy v zahraničí zaručují sportovcům například podíly z vysílacích a televizních práv. Platí to v Anglii, Německu i ve Francii. Peníze se jim ukládají do penzijních fondů, ze kterých po ukončení kariéry dostanou jednorázovou výplatu, nebo je jim vyplácena měsíční renta. Více si přečtěte v článku OSVČ v dresech: Kluboví sportovci jsou v Česku podnikateli na BusinessInfo.cz

V Česku ovšem místo nápravy pracovně právních vztahů nastala paradoxní situace, kdy spolu sportovci-živnostníci a stát bojují o daně.

Kontrolní akce, zahájená úřady v roce 2015, kdy začaly profesionálům doměřovat doplatek na dani a penále, končí neslavně. Ti, které finanční správa donutila zdanit méně výhodným paušálem, mají nyní nárok na vratku daně. „Mohou svůj nárok na uplatnění výdajů ve výši 60 procent z příjmů uplatnit podáním dodatečného daňového přiznání,“ doplňuje finanční správa.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek