Daňové výjimky trápí podnikatele, jsou jich desítky

27. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Podnikatele, kteří musejí začátkem dubna odevzdat na finanční úřad daňové přiznání, stále trápí příliš složité daně z příjmu. Ministerstvo financí slibuje zjednodušení, k nápravě je ale daleko.

Několikastránkové daňové přiznání, z jehož vyplňování mají podnikatelé každoročně těžkou hlavu, musejí poplatníci odevzdat na finanční úřad do pondělí 3. dubna. Pokud mají ze zákona povinný audit, nebo jim s vyplňováním pomáhají daňoví poradci, mají na splnění povinnosti vůči berňáku čas do 3. července.

Poradci mají na jaře kvůli složité struktuře příjmových daní plné ruce práce a v záplavě novelizací a legislativních přílepků se často neorientují ani oni.

Jak složité je pátrání po různých výjimkách, slevách a odpočtech potvrzuje i daňový expert David Hubal. Problémem je prý zejména to, že se rychle mění stávající výjimky a nové přibývají raketovým tempem.

„Daňovému poplatníkovi se v Česku žije krušně, stíhá ho spousta povinností a současný právní řád se velmi rychle mění. Sám mám problém vyznat se v zákoně o dani z příjmu. Ačkoli jsem daňový profesionál, výjimek je v daňových zákonech tolik, že je ani neumím spočítat,“ říká Hubal.

Jednodušší daně pro podnikatele jsou zaklínadlem všech tuzemských politických stran i vlád, posledních dvacet let ale zůstalo jen u slibů.

Babišova velká daňová revoluce

Zásadní změnu připravuje Andrej Babiš, největší daňový revolucionář mezi polistopadovými ministry financí.  Nový zákon o daních z příjmu ale rozhodně poslanci nestihnou projednat a schválit do konce funkčního období této vlády. Dopsán má být letos na podzim.  A otázkou je, jak s ním po volbách naloží nový kabinet.

„Zákon o daních z příjmu je z roku 1992, byl stopadesátkrát novelizován a jako jediný daňový zákon z té doby nebyl kompletně předělán. V současné podobě je sedmkrát delší než v původním znění. Obsahuje výjimky podle již neplatných vyhlášek. Na vršící se výjimky již nestačí písmenka abecedy,“ připouští náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Ministerstvo nešetří sliby, jedinou viditelnou změnou je ale zatím pouze zjednodušení přiznání pro zaměstnance, které je od loňského podzimu dvoustránkové. Jednoduchý a přehledný tiskopis pro OSVČ by měl následovat, pokud bude schválen nový zákon.

Jaké změny, které jim mají usnadnit život, mohou živnostníci s přijetím velké novely očekávat?

Především by měl vzniknout takzvaný Integrovaný systém správy daní a pojistného (ISS), který umožní podnikatelům platit daně a zdravotní i sociální pojištění na jednom místě, nikoli na třech –  finančních úřadech, sociální správě a zdravotních pojišťovnách – jako dnes. Dočkat by se měli stručného a přehlednějšího daňového přiznání, odpadne vyměřování daně platebním výměrem (dávku si poplatníci vyměří de facto sami) a vznikne i takzvaný daňový kiosek – tedy portál, díky kterému bude podnikatel moci elektronicky přiznat a zaplatit daně z pohodlí domova.

Zákon prý bude napsán bez jakýchkoli výjimek, a to včetně těch, které platí dnes. Ty budou z normy vyjmuty, nicméně z právního řádu nezmizí.

„Pro novou vládu bude připraven čistý zákon na jedné a katalog výjimek na druhé straně. A bude na nové vládě, jak nastaví hodnotu základních parametrů a které výjimky se rozhodne do zákona zařadit,“ doplňuje náměstkyně ministra financí.

Jaké bonusy využíváme dnes?

Při vyplňování daňového přiznání zajímají podnikatele především slevy a odpočty. Nejtradičnější jsou zřejmě sleva na poplatníka a slevy na dítě a vyživovanou manželku. O ty si OSVČ snižují daň z příjmů.

Poslanci nedávno rozhodli, že slevu na partnera a dítě opět využijí i ti, kteří při výpočtu daně uplatňují výdajové paušály.

Sleva na druhého z vyživovaných manželů činí 24 840 korun ročně. V případě, že jde o držitele průkazu ZTP/P se zdravotním postižením, může si partner z daní odečíst dvojnásobnou částku, tedy 49 680 korun ročně.

V zákoně se dočtete, že slevu uplatňujete na „manžela/manželku bez příjmu“. To ovšem neznamená, že je aktuální pouze v případě, že váš životní partner nevydělává ani korunu. Týká se i partnera, který pobírá dávky státní sociální podpory, sociální péče či pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na péči a sociální služby, ale také státní příspěvky na penzijní připojištění či stavební spoření. Ve stejné skupině jsou například i stipendia na vysoké škole. Roční příjem partnera ale nesmí přesáhnout 68 tisíc korun. 

Vybrané slevy u daně z příjmu fyzických osob
Slevy za zdaňovací období 2016 ročně měsíčně
Na poplatníka 24 840 Kč 2070 Kč
Na druhého z manželů bez příjmů 24 840 Kč 2070 Kč
Na druhého z manželů bez příjmů - držitele ZTP/P 49 680 Kč 4140Kč
Invalidní důchod prvního a druhého stupně 2520 Kč 210 Kč
Invalidní důchod třetího stupně 5040 Kč 420 Kč
Držitel průkazu ZTP/P 16 140 Kč 1345 Kč
Student 4020 Kč 335 Kč

Zvýhodněním, jež prochází nejčastějšími změnami, je sleva na dítě. Od letošního roku může jeden z rodičů uplatnit slevu ve výši 1117 korun měsíčně na jednoho potomka, 1417 korun na druhé a 1717 korun měsíčně na třetí a každé další dítě. Příští rok se zvýhodnění opět zvýší, a to o 150 až 300 korun měsíčně.

Částky jsou opět dvojnásobné, pokud je váš potomek držitelem průkazu ZTP-P. Máte-li dítě v mateřské škole, můžete si od daně odečíst i takzvané školkovné. Letos jde o maximálně 9900 korun ročně.

Základ daně si mohou plátci snížit také o zaplacené pojistné na životní pojištění, a to až o 12 000 korun. Daňová úspora je pak 15 procent z této částky. „Na maximální daňovou úsporu 1 800 Kč dosáhnou lidé, kteří na svoji smlouvu o životním pojištění vkládají měsíčně 1 000 korun a více,“ upřesňuje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

I kdyby byla vypočtená daň po této slevě záporná, peníze vám stát nevrátí. „U daňového odpočtu o zaplacené pojistné na životní pojištění nemůže vzniknout nárok na daňový bonus, jako je tomu v případě daňového zvýhodnění na děti. Odpočet může snížit daň pouze na nulu,“ dodává Ivanco.

Sleva už i na EET

Letošní novinkou je sleva na evidenci tržeb. Poplatník, který v daném období zaevidoval tržby podle zákona o EET, si sníží daň maximálně o 5 tisíc korun.

Z příjmových daní si mohou podnikatelé odečíst například také patnáct procent z hodnoty daru, nebo z úvěrů. Typickým příkladem je hypotéka, jíž v daňovém období splácejí (ovšem pouze tehdy, slouží-li byt či dům k jejich bydlení. Nikoli, pokud jej pronajímají). Odvody státu si lze snížit dokonce i odborové příspěvky a existují i odpočty na výzkum a vývoj či podporu odborného vzdělávání.

Veškeré zmíněné výdaje, o něž si případně OSVČ sníží daň, musí finančnímu úřadu doložit příslušnými potvrzeními o jejich placení, která se jako přílohy odevzdávají s přiznáním.

Jakub Procházka

 

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek