Deutsche Bahn vsází na elektromobily

26. 10. 2017

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 26.10.2017

Německý dopravce Deutsche Bahn rozšiřuje spektrum svých dopravních služeb. Konkrétně chce vybudovat flotilu elektrovozidel pro služby sběrných taxi, carsharing či autonomní minibusy. Za tímto účelem představil Deutsche Bahn svou novou značku „ioki“.
Dopravce uvedl pilotní provoz prvního malého autonomního autobusu v Bad Birnbach. V roce 2018 plánuje testovací provoz v Hamburku, kde nasadí ve spolupráci s místními dopravci 100 vozidel určených ke spolujízdě a službě sběrného taxi.
Jedná se o začátek realizace dlouhodobých podnikatelských plánů DB v tomto segmentu, který bude doplňovat služby klasické veřejné dopravy. Stále existuje pro uvedené služby řada právních problémů a překážek a samo DB dále přiznává, že očekává na začátku zavádění těchto nových služeb spíše ztrátový provoz.
DB těmito kroky začleňuje do svého portfolia služby sdílené ekonomiky, technologii autonomního řízení vozidel a elektromobilitu. V kooperaci s městy realizuje také pilotní projekty spadající pod koncept Smart City. DB spolupracuje na vývoji celé řady produktů pro tyto služby. Od vlastních IT aplikací a softwaru pro carsharing po spolupráci na výrobě autonomních vozidel či vývoje softwaru pro jejich řízení. Spolupracuje při tom s řadou zahraničních firem z Evropy či USA. Obory elektromobility, autonomního řízení i uvedených nových služeb veřejné dopravy představují nový a rostoucí trh. V příbuzných oblastech kupříkladu DB Schenker, zaměřený na nákladní dopravu, bude v roce 2018 a 2019 testovat provoz dle tzv. "platooning" - silniční konvojovou autonomní přepravu zboží.
Obor hromadné dopravy je v Německu rostoucím segmentem. V roce 2016 dosáhly příjmy 17,5 miliardy EUR (meziroční nárůst 2,6 %) a počet přepravených cestujících 11,4 miliardy (+1,6 %).

Zdroj: Süddeutsche Zeitung
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: