Díky česko-německému projektu úspor energií mohou firmy šetřit životní prostředí i peníze

1. 3. 2018 | Zdroj: Česko-německá obchodní a průmyslová komora

Snížit energetické náklady podniků a omezit emise CO2, to je cílem nového vzdělávacího projektu Young Energy Europe. Ten odstartovala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) workshopem se zástupci firem, oborových ministerstev a koordinátory projektu.

„Průmyslově orientované Česko má v oblasti ochrany klimatu a životního prostředí enormní potenciál, navíc sílí tlak na podniky v souvislosti s nutným snižováním energetické náročnosti a dodržováním principů trvale udržitelného rozvoje. Young Energy Europe chce zvýšit povědomí o těchto tématech a nabídnout konkrétní řešení,“ shrnul záměr projektu René Harun, zástupce výkonného člena představenstva ČNOPK.

Young Energy Europe přitom cílí právě na průmyslové podniky či jiné energeticky náročné provozy a jejich mladé pracovníky. Formou školení se zaměstnanci naučí, jak odhalit rezervy v oblasti úspor energií a šetřit přírodní zdroje. V závěrečných studiích pak pro své firmy vypracují konkrétní kroky na hospodárnější využití energií. Z kurzu vzejdou certifikovaní „Energy Scouts“, kteří budou v podnicích dále iniciovat úsporná opatření a šířit osvětu.

Referenční projekty z německého Hagenu, kde se kurzy konají už od roku 2014, představil Stefan vom Schemm z Jihovestfálské obchodní a průmyslové komory: 200 účastníků a úspora čtyři miliony eur, to je dosavadní bilance kurzů.

Young Energy Europe poběží paralelně ve čtyřech evropských zemích, kromě Česka se zapojí i Bulharsko, Řecko a Maďarsko. Projekt je podporován Spolkovým ministerstvem životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů, v České republice je součástí Evropské iniciativy k ochraně klimatu (EUKI). První kurzy proběhnou v druhé polovině roku 2018.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek