Díky reformám přitáhlo Srbsko 2,5 miliard dolarů investic

15. 11. 2017 | Zdroj: NewBalkan.com

Reforma stavebních povolení ukázala, že Srbsko může provést komplexní reformy a být v něčem lepší, než nejrozvinutější země světa, uvedla místopředsedkyně Vlády Srbska a ministryně stavebnictví, dopravy a infrastruktury Zorana Mihajlović.

Při hostování v pořadu Oko na RTS Mihajlović uvedla, že Srbsko je mezi prvními deseti na světě v malé oblasti, jako je například vydávání stavebního povolení, kde jsou za Srbskem mnohem rozvinutější země, například USA nebo Švýcarsko.

Ministryně poukázala na to, že Doing Business Světové banky ukazuje, že podnikatelé přemýšlí o tom, jak v Srbsku funguje podnikání a jak dlouho trvá zde založit společnost a získat všechna povolení.

To, že dnes máme více investic znamená, že podmínky pro podnikání se zlepšily. Srbsko přitáhlo zahraniční investice ve výši 2,56 miliard dolarů, více než ostatní země regionu, zdůraznila Mihajlović.

Zlepšení podnikatelského prostředí je vidět i na počtu stavenišť a růstu počtu vydaných stavebních povolení z měsíce na měsíc. V současné době je v Srbsku 20 000 stavenišť, před třemi roky jich bylo 500. Dnes je možné stavební povolení získat v Bělehradu za šest dní a v celém Srbsku za pět dní.

V letošním žebříčku Světové banky zaznamenalo Srbsko posun u stavebních povolení, ale i v dalších oblastech. Pozitivní efekty jsou očekávány od reformy katastru a propojení e-povolení s notáři a Daňovou správou.

Ministryně upozornila na to, že je třeba dělat více v oblasti připojení elektrické energie, efektivnějšího bankrotu, plnění smluv a placení daní, kde se nyní ztrácí 225 hodin ročně.

Společná pracovní skupina Vlády již pracuje na uvedených otázkách ke zlepšení postavení Srbska na výše uvedeném seznamu, zatímco příslušná ministerstva a veřejné podniky jsou zodpovědné za provádění reforem.

Náš cíl je ambiciozní – být mezi prvními pěti ve vydávání stavebních povolení a mezi 20 nebo 25 z pohledu celkových podmínek podnikání, zakončila Mihajlović.

(Vláda Srbské republiky)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek