Do vzduchu i do vesmíru díky CzechInvestu

13. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

České firmy stojí před šancí dodávat světovému leteckému gigantu a využívat technologií Evropské kosmické agentury. Do vzduchu i do vesmíru jsme se pomyslně vydali s Karlem Kučerou, generálním ředitelem CzechInvestu, který tyto příležitosti českým firmám přinesl.

Vy jste fanda letectví a vesmíru?
Ano, jsem. Obdivuji odvahu lidí, průkopníků, kteří se poprvé vydali do míst, která nejsou přirozeným lidským prostředím. Do vzduchu a do vesmíru. Dokud se něco nestane poprvé, vždy se to zdá nemožné. Z nemožného se pak najednou stane možné, postupem let dokonce běžné. To je úžasná myšlenka, na kterou si vzpomenu vždy, když má někdo pocit, že něco nejde.

To je důvod, proč se na investice z leteckého sektoru zaměřuje iagentura, kterou řídíte?
Určitě ne (smích). Jsme státní instituce, nemůžeme si dělat až tak úplně, co se nám zlíbí. Aerospace, tedy letecký a kosmický průmysl, patří ke klíčovým sektorům, v nichž aktivně vyhledáváme a rozvíjíme investice v Česku. Jejich seznam – mimochodem je jich celkem devět a patří k nim například také automobilový průmysl, strojírenství, IT technologie a vývoj softwaru či nanotechnologie a life sciences – vznikl na základě podrobné analýzy české ekonomiky a jejích výhledů do budoucna. Staví zejména na průmyslové tradici, kvalitních technických vysokých školách či výborných jazykových znalostech české populace.

Kolik investic z této oblasti CzechInvest do Česka už přivedl? A  na co konkrétně investory do této oblasti lákáte?
Za posledních deset let jsme pomohli zprostředkovat investice z oblasti leteckého průmyslu za více než 5 miliard korun, které v Česku vytvořily či vytvoří přes půl druhého tisíce nových pracovních míst. České letectví má dlouhou tradici, což je dáno i tím, že jsme vnitrozemský stát, museli jsme se tedy soustředit na jiné způsoby dopravy než lodě. Ve světě má české letectví navíc dobré jméno, a to jak v oblasti výroby komponentů, tak konečné montáže. Na špičkové úrovni je i náš výzkum a vývoj.

Jací významní zahraniční investoři z této oblasti u nás působí?
Americká společnost Honeywell provozuje od roku 1993 v Praze laboratoře, kde sbírá data a optimalizuje procesy mnoha odvětví svých aktivit, a od roku 2003 v brněnském technologickém centru mimo jiné inovuje produkty leteckého i automobilového průmyslu. V Česku má také dva výrobní provozy, v Olomouci a v Brně. Společnost Bell Helicopter v květnu tohoto roku dokončila proces expanze a otevřela lakovnu a předávací středisko pro evropské zákazníky. Na tradici původního českého výrobce Letov navázala v roce 2000 francouzská firma Latecoere. Vyrábí zde díly pro letadla Boeing, Airbus či Embraer a provozuje také výzkumně-vývojové centrum. Na aktivity jiné české letecké firmy, známé Waltrovky, navázal v roce 2008 americký výrobce leteckých motorů GE Aviation.

Zastavme se na chvíli právě u GE. Ten u nás nyní chystá opravdu velkou investici, přes 9 miliard korun. Co tady za takové peníze plánuje?
Spíš než objemem peněz – i když 9,5 miliardy není zanedbatelná investice, co si budeme povídat – je významná tím, co centrum GE bude pro Českou republiku v budoucnosti znamenat. GE Aviation zde bude nejen vyrábět, ale souběžně také vyvíjet a testovat unikátní turbovrtulové motory. Nikde jinde ve světě se dosud takové motory nevyrábí. Česko se díky tomu dostane do světového elitního klubu států, které zároveň vyvíjí, vyrábí a exportují letecké motory. Dosud se tak děje pouze ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii a Francii.

Pro české letecké výrobce to ale bude obrovská konkurence, ne?
Naopak. S GE jsme jednali tak, aby se na vývoji, testování i výrobě mohli podílet právě Češi. Čeští letečtí odborníci, inženýři, kvalifikovaní pracovníci, české firmy, letečtí výrobci, strojaři, české technické univerzity. Je to podchyceno i v samotné smlouvě. Pro ně pro všechny je to obrovská příležitost vyšvihnout se mezi světovou špičku.

CzechInvest nedávno vytvořil pro české firmy ještě jednu opravdu unikátní příležitost, konkrétně možnost pracovat s kosmickými technologiemi. O co se konkrétně jedná?
Letos v květnu se Praha stala součástí sítě podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury (ESA). Na slavnostní otevření pražského kosmického inkubátoru ESA BIC Prague přijel i její generální ředitel Johann-Dietrich Woerner. Spolu s námi a Evropskou kosmickou agenturou se na něm podílí i hlavní město Praha, ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo dopravy. S pomocí vesmírných technologií nebo systémů zde technologicky progresivní start-upy budou rozvíjet své komerční produkty či služby.

Ty inkubátory v různých zemích fungují už několik let. Jaké aplikace kosmických technologií se už podařilo vyvinout?
Kosmické technologie využila například firma Carmat, který díky nim vyrobila umělé srdce. Společnost EOMAP zmapovala Velký bariérový útes. Italská společnost Flyby zase s pomocí satelitů zmapovala sluneční aktivitu a propojila je s inteligentními solárními panely. A futuristické auto rakouské společnosti Magna Steyr určené pro místní městskou dopravu spaluje čistý vodík stejně jako vesmírná raketa.

A co české firmy?
Ty české firmy, které chtějí hledat v kosmických technologiích možnosti využití pro běžný život, od nás, tedy Evropské kosmické agentury, hlavního města Prahy a ministerstva průmyslu a obchodu, dostanou jak finanční, tak i odbornou podporu. Připraveno je pro ně celkem přes 44 milionů korun. Ty si v následujících 5 letech bude moci rozdělit až 25 českých firem. Navíc mohou počítat s odborným vedením a poradenstvím v technologické i podnikatelské oblasti, marketingovou podporou či pomocí s vyhledáním partnerů a potenciálních investorů. Do inkubátoru se nyní začínají hlásit první zájemci. V říjnu budeme vyhodnocovat první přihlášené projekty. Už se opravdu těším, s jakými nápady Češi přijdou.

Převzato z časopisu Komora. Autor: Alex Hoffmann.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek