Donald Trump podepsal dekret o zavedení cla na ocel a hliník

9. 3. 2018

  • Země: US - Spojené státy americké
  • Datum zveřejnění: 09.03.2018

 

Podle amerického ministerstva průmyslu dovoz zboží z oceli a hliníku do USA v roce 2017 činil téměř 48 miliard dolarů, což představuje zhruba 2 % celkového amerického dovozu (dovoz oceli v hodnotě 29 miliard dolarů, dovoz hliníku 19 miliard dolarů).
Opatření zavedení cel se prozatím netýká Kanady a Mexika, naopak se týká všech dalších zemí včetně EU. Podle amerického ministerstva obchodu byla v roce 2017 Kanada prvním a Mexiko čtvrtým největším dodavatelem zahraniční oceli do USA, společně jejich dovoz činil jednu čtvrtinu veškerého dovozu oceli. Tyto dva státy se řadily na první a jedenácté místo vzhledem k importu hliníku, společně tento import činil 43 % zahraničních dodávek, jak uvedlo ministerstvo.
Opatření vstoupí v platnost patnáct dní po čtvrtečním podepsání prezidentského dekretu, což dává ještě určitý prostor dotčeným zemím k negociácím. EU zvažuje odvetná opatření v podobě cel na americké ocelářské a zemědělské produkty i na další výrobky, například bourbon, arašídové máslo či pomerančový džus.
Americký prezident tvrdí, že jeho opatření již oživují ocelový průmysl, přičemž zmiňuje prohlášení United States Steel Corp., kdy se má znovu zpustit provoz pecí ve státě Illinois, což má vrátit práci 500 dělníkům. Donald Trump tak plní sliby, které avizoval v předvolebních kampaních. Na druhé straně se ozývají hlasy, které zmiňují, že lze čekávat negativní dopad v USA na společnosti závislé na dovozu ocele a hliníku. Mělo by se jednat především o pivovarnické společnosti, výrobce automobilů a automobilových dílů, letadel a další stojírenské podniky včetně ropných společností. Mezi největší, které se v této souvislosti zmiňovány: pivovary Anheuser-Busch, Craft breweries, Molson Coors,  Boeing, Caterpillar , Ford, General Motors, Boeing, Campbell Soup Company, General Electric.
Opozice vůči opatření panuje nejen v Kongresu, ale i v samotné republikánské straně.  Republikánský senátor Jeff Flake oznámil, že navrhne zákon, který cla na ocel a hliník zruší. Předseda senátního finančního výboru Orrin Hatch řekl, že bude s vládou spolupracovat, aby "zmírnil škody" způsobené tímto rozhodnutím. Obavy z "nechtěných důsledků" nyní rozpoutané obchodní války mezi USA a téměř celým zbytkem světa už vyjádřil republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.
Naposledy se Washington naplno postavil za zájmy ocelářů v roce 2002, kdy zavedl clo dokonce 30 %. Následovaly evropské protisankce. Mimořádná cla, která měla platit tři roky, George Bush mladší nakonec odvolal už ke konci roku 2003. Otázku řešila také Světová obchodní organizace stejně jako tomu bude s největší pravděpodobností i v tomto případě, což již EU avizovala.
Ač nebylo zatím rozhodnuto, americká administrativa od svého nástupu zvažuje uvalení cel na dovoz automobilů, což by dávalo ve světle rozhodnutí o zavededení cel na ocel a hliník z pohledu USA ještě větší logiku. Toto opatření by však bylo namířeno především proti EU, která uplatňuje na dovoz aut z USA 10 % sazbu oproti USA, kde je sazba pouze 2,5 %. Zde lze očekávat další vývoj.

 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Chicagu
Zdroje:
https://www.wsj.com/articles/trump-to-meet-metal-workers-as-aides-ready-tariff-rollout-1520517821
http://money.cnn.com/2018/03/08/news/companies/companies-steel-aluminum-tariffs-list/index.html
https://archiv.ihned.cz/c1-66073780-trump-odstartoval-obchodni-valku-a-zavadi-cla-na-ocel-a-hlinik-vyjimky-budou-zalezet-na-ekonomickych-i-vojenskych-vztazich
https://www.brookings.edu/blog/the-avenue/2018/03/06/how-trumps-steel-and-aluminum-tariffs-could-affect-state-economies/

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: