EET se mají vyhnout podnikatelé s ročními příjmy do 200 tisíc

21. 5. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Kdy bude odstartována další fáze EET a kdo se elektronické evidenci vyhne? Jasno bude ještě letos. Ministerstvo financí už má novelu zákona hotovou, nyní jde do připomínkového řízení.

Ministerstvo financí už předložilo vládě návrh novely zákona o evidenci tržeb. Ústavní soud loni v prosinci zrušil 3. a 4. fázi a vláda musela zákon novelizovat. Kromě pokračování EET určuje novela i to, kdo se nepříjemné povinnosti vyhne.

Další desítky tisíc podnikatelů začnou elektronicky evidovat tržby půl roku poté, co zákon vstoupí v platnost. 

„Pokud by zákon začal platit například v prosinci letošního roku, odstartovala by poslední vlna EET 1. července 2019. Přesný termín spuštění bude ale záviset na délce legislativního procesu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová. Pokud vznikne nová vláda na půdorysu ČSSD, ANO a komunisté, měl by mít zákon ve sněmovně zelenou.

Úpravy by měli ocenit ti s nejnižšími příjmy. Nově bude fungovat zvláštní režim. Podnikatel v tomto režimu bude vydávat účtenky z předtištěného bloku, který si vyzvedne zdarma na finančním úřadě (nebude si tedy muset pořizovat software k EET). Jednou za čtvrt roku pak pošle na berňák speciální formulář s údaji o výši tržeb a počtu vydaných či stornovaných účtenek.

„Stejně jako při startu první vlny EET chceme podpořit podnikatele snížením jejich daňové zátěže,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Nesmíte platit DPH

A koho se novinka konkrétně týká? Výjimku bude moci využít pouze podnikatel s maximálně dvěma zaměstnanci a ročními příjmy (z tržeb) do 200 tisíc korun. Zároveň nesmí být plátcem DPH.

„Výši hotovostních příjmů jsme jako parametr pro udělení této výjimky zvolili po konzultaci s podnikatelskými svazy a komorami. Je to systémovější řešení, než vyjímat podnikatele na základě celkového objemu příjmů, který není možné bez EET prověřit,“ vysvětluje ministryně financí. 

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) chce ale v připomínkovém řízení posunout hranici ročních příjmů na půl milionu. Příjem 200 tisíc se jim zdá příliš nízký. 

Výjimka pro slepé trvá

Novela počítá také s tím, že budou z EET vyjmuti zrakově postižení podnikatelé, tržby z předplacených telefonních karet, z obchodní letecké dopravy a z hazardních her. Na účtenkách by se mělo opět uvádět DIČ, pokud není jeho součástí rodné číslo poplatníka.

Součástí zákona bude také snížení DPH u kadeřnických a holičských služeb, oprav jízdních kol, obuvi, úpravy a opravy oděvů a textilních výrobků a prodeje točeného piva, kde by mělo dojít k poklesu ze stávající sazby 21% na 10%.
jap

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek