Ekonomice se daří, v lednu rostly tržby domácností i průmysl

15. 3. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Rekordně vysoká zaměstnanost, rekordní důvěra spotřebitelů, rekordům se blížící míra nezaměstnanosti a silný růst nominálních a výsledně i reálných mezd. To jsou ve zkratce hlavní důvody toho, pro české domácnosti utrácejí a to ve velké míře především za takzvané zbytné statky. Daří se i průmyslu.

Silný růst maloobchodních tržeb pokračoval i na začátku letošního roku. „Konkrétně v lednu tržby vzrostly o 0,8 procenta oproti prosinci, samozřejmě po sezonním očištění. Meziročně růst činil velmi solidních 8,2 procenta," porovnává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

„Není žádným překvapením, že v lednu pokračoval dvouciferný meziroční růst prodejů přes internet a prostřednictvím zásilkové služby o 23,8 procenta. Pokračuje tak dlouhodobý trend přesunu prodejů z kamenných obchodů na internet," upozorňuje Miroslav Novák. Nejrychleji však v lednu rostly tržby za počítače (32,6 procenta), kde velkou roli sehrály povánoční výprodeje. Až na výjimky, jako prodeje výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, se však v lednu dařilo všem segmentům maloobchodu.

Silný růst maloobchodních tržeb bude pokračovat i v dalších měsících letošního roku, což se promítne i v silném příspěvku spotřeby domácností do růstu HDP. V souhrnu za letošní rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb o 6 procent.  „Zpomalení předpokládáme až v roce 2019. Pravděpodobně se však bude méně dařit prodejům automobilů kvůli nasycené poptávce, což se v tržbách projevuje už nyní," doplňuje Jiří Pour, ekonom UniCredit Bank v České a Slovenské republice.

V lednu se dařilo také průmyslu. Ten odstartoval nový rok růstem, který se obešel bez většího překvapení a který výrazně nezaostal za průměrným tempem v loňském roce. „Lednový výsledek by byl však ještě lepší, nebýt citelného poklesu produkce v síťových odvětvích. Pokles výroby elektřiny související s nadprůměrně teplým počasím v lednu se ukázal být brzdou růstu průmyslu nejen v Česku, ale i v eurozóně. Na rozdíl od eurozóny však tento pokles dokázal v tuzemsku převážit silný růst výroby ve zpracovatelském sektoru. Ten se v Česku dokonce přiblížil deseti procentům," dodal Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

Dvouciferný růst

Celá řada odvětví přitom rostla dvouciferným tempem včetně strojů a zařízení, elektrických zařízení či počítačů. Ačkoli výroba aut zůstala v lednu hlavním tahounem produkce, její příspěvek nebyl tak dominantní jako v minulých měsících. Příčinou mohlo být prodloužení vánočních odstávek u výrobců aut až do prvních měsíců nového roku.

V dalším období bude průmysl podle něj stále intenzivněji čelit výzvám v podobě rostoucích nákladů práce, neschopnosti uspokojovat zakázky kvůli nedostatku zaměstnanců či ve formě zdražujících úvěrů v návaznosti na růst úrokových sazeb. „K tomu se může přidat cyklické zpomalení poptávky po autech v celoevropském měřítku. Nové zakázky či měřítka sentimentu však pro nejbližší měsíce dramatické zhoršení situace v průmyslu neindikují. Letos tedy i nadále očekáváme nikoli pokles ale zpomalení produkce zhruba na poloviční tempo z loňského růstu o 6,5 procenta," podotýká Patrik Rožumberský.

V lednu se dařilo i stavebnictví. To zaznamenalo meziroční nárůst výkonů o třetinu, konkrétně 33.6 procent, po sezónním očištění o 5.4 procenta  K meziročnímu růstu v očištěných výkonech došlo u pozemního stavebnictví, o 6,0 procent, i inženýrského stavebnictví o 3,8 procenta. „Poprvé od roku 2010 se zastavil pokles počtu zaměstnanců ve větších stavebních firmách, mzdy zaznamenaly poprvé dvojciferný meziroční přírůstek," poznamenal Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Podle jeho slov leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem směrodatným pro celoroční vývoj. „Lednové výkony odvětví bývají až o polovinu nižší oproti průměrnému měsíci, ovlivněné klimatickými podmínkami a čerpáním delších dovolených z přelomu roku. Třetinový meziroční růst výkonů, pětinový meziroční růst orientační hodnoty nově povolených staveb, zastavení dlouhodobého propadu počtu kmenových zaměstnanců firem nad 50 zaměstnanců a dvojciferný meziroční přírůstek mezd vytvářejí na druhou stranu v letošním prvním měsíci nebývale silnou koncentraci příznivých signálů," zmínil Pavel Sobíšek.

Na druhou stranu meziroční zvýšení stavební výroby z letošního ledna nelze podle něj přeceňovat. "Pomohly mu nepochybně nadprůměrné teploty, zejména ve srovnání s loňským, extrémně studeným prvním měsícem. Při zohlednění ostatních uvedených signálů, k nimž lze ještě přidat mírně vyšší zásobu práce stavebních firem na konci loňského roku proti konci roku 2016, se nicméně zdá být opatrný optimismus na místě," konstatoval Pavel Sobíšek.

Redakčně upravené komentáře ekonomů

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek