Ekonomická prezentace ČR v mexickém státě Nayarit

2. 12. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Ekonomická prezentace ČR v mexickém státě Nayarit U příležitosti návštěvy delegace Policie ČR, vedené brigádním generálem Martinem Vondráškem, ve věci služebních psů (trojstranná spolupráce ČR, Mexika a USA) se v hlavním městě státu Nayarit, Tepicu, uskutečnila prezentace firem z oblasti obrany a civilní ochrany.

Nayarit leží na pacifickém pobřeží Mexika a patří jak rozlohou, tak počtem obyvatel k menším mexickým státům. HDP je tvořen převážně službami a obchodem (důležitý rozvoj cestovního ruchu – Riviera Nayarit), následuje zemědělství (dobytkářství, rybolov – 1. místo v Mexiku v chovu krevet, pěstování cukrové třtiny, tabáku) a potravinářský průmysl (největší mlýn na cukrovou třtinu v zemi, plnírny Coca-Cola, Grupo Modelo).

Od konce září tohoto roku je ve funkci nová vláda. Guvernér Antonio Echevarría García je také významným podnikatelem, jeho rodině patří Grupo Álica, konglomerát firem z různých oborů.

V Tepicu se prostřednictvím mexických zástupců představily firmy Česká zbrojovka, Sellier&Bellot, Explosia, Argun, EGO Zlín, Jablotron Alarms a TrustPort.

České delegaci byla prezentována ekonomika státu a oblasti, které by nová vláda ráda rozvíjela. Vzhledem k sousedství se státem Sinaloa je to bezpečnost, dále energetika – rozvoj výroby energie z obnovitelných zdrojů (stát má vhodné podmínky pro sluneční a vodní energii), zemědělství a potravinářský průmysl – především získání technologií pro zlepšení konkurenceschopnosti místních firem, zlepšení infrastruktury – především související s cestovním ruchem, zlepšení přístupu ke zdravotní péči.

Obchodní prezentace 1
Obchodní prezentace 2

Delegace byla dále přijata guvernérem, který ocenil zájem České republiky o navázání spolupráce. Po jeho nástupu do funkce to byla první návštěva z evropských zemí. Kromě osobně přítomných firem mu byly představeny i další silné sektory a úspěšné společnosti ČR. Zajímal se o detailnější informace o Tatra Trucks, Linet Group a mm cité.

Velvyslanec Hladík u guvernéra Nayaritu

Velvyslanec Hladík u guvernéra Nayaritu

Při následné návštěvě Kongresu státu byla oceněna aktivita ČR směrem ke státu Nayarit. Prezident Kongresu projevil zájem o návštěvu Prahy.

Návštěva v Kongresu Nayaritu

Návštěva v Kongresu Nayaritu

Velvyslanectví ČR v Mexiku tak pokračovalo ve svém záměru informovat o české ekonomice a pomáhat navazovat obchodní kontakty i mimo hlavní město.

Akce navazovala na obdobné prezentace v Cancúnu, Tijuaně, Ciudad del Carmen, Villahermose a Ciudad de México. Akce byla jako Projekt ekonomické diplomacie financována MZV ČR.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Mexiku (Mexiko). Autor: Ing. Eva Tadlíková, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek