Ekonomický růst v Nizozemsku dosáhnul nejvyšší úrovně za deset let v roce 2017

18. 12. 2017

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 18.12.2017

Ekonomický růst v Nizozemsku dosáhl v letošním roce nejvyšší úrovně 3,3 %, což je nejvyšší úroveň za posledních deset let. Růst o 3,1 % a 2,2 % se očekává v letech 2018 a 2019. DNB (Nizozemská národní banka) poznamenává, že ekonomické oživení zůstává velmi silné. Růst hrubého domácího produktu (HDP) je nadále v nadcházejících letech nad dlouhodobým trendem.

Spotřeba se v následujících letech v průměru zvýší o 2,2 % ročně. Nizozemci mají více příjmů, protože existuje více pracovních míst, hrubé mzdy rostou a vláda zvyšuje spotřebu prostřednictvím daňových opatření.

Společnosti budou v následujících letech trochu opatrnější, píše DNB. Jejich investice se v letošním roce zvýší o 7 procent av příštích dvou letech o 4,5 procenta. Nicméně podle odhadů jsou firmy stále v dobré kondici.

Ceny bydlení

DNB očekává, že nárůst cen nemovitostí bude poněkud klesat a že investice do bydlení nebudou růst tak rychle. V letošním roce se tyto investice zvýšily o 11 %, v letech 2018 a 2019 to bude 8,5 % a 7 %, což DNB označuje za ještě solidní.

Mezinárodně

Podle reportu se předpokládá celosvětový růst 3,7 % v tomto roce, po kterém se expanze v následujících letech stabilizuje na 3,9 % a 3,7 %. Brazílie a Rusko vykazují silné oživení z rozvíjejících se ekonomik a růst v Číně zůstává silný.

Jsou zde však i určité nejistoty. Efekt nové daňové politiky ve Spojených státech ještě nebyl zahrnut do výpočtu a je také nejasné, jak se prokážou ekonomické reformy v Číně a Brexitu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: