Ekonomika USA v prvním čtvrtletí navzdory částečnému odstavení vlády rostla zdravě o 3,2%

3. 5. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: US - Spojené státy americké
  • Datum zveřejnění: 03.05.2019

Hrubý domácí produkt zaznamenal zvýšení oproti 2,2 % z předchozího období říjen-prosinec. Ovlivnily to dva faktory, od kterých se neočekává, že budou pokračovat - velký nárůst zásob v podnicích a prudký pokles schodku obchodu. Růst HDP však překonal hranici 3 % stanovenou prezidentem Donaldem Trumpem jako důkaz, že jeho ekonomický program funguje.
Trump ve své kampani za znovuzvolení spoléhá právě na silnou ekonomiku. Letošní růst v 1. čtvrtletí byl nejvyšší mezi všemi prvními čtvrtletími od roku 2015. V posledních letech byl HDP v prvním čtvrtletí mimořádně slabý. Ekonomové se však domnívají, že 2. čtvrtletí nebude odpovídat výkonu prvního čtvrtletí. V prvním čtvrtletí došlo k nárůstu zásob o 0,7 procentního bodu, zatímco pokles deficitu obchodní bilance posílil růst o plný procentní bod.
Analytici se domnívají, že oba tyto faktory se v aktuálním čtvrtletí změní. Spotřebitelské výdaje, které představují 70 % ekonomické aktivity, se v prvním čtvrtletí zpomalily. Zejména výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby klesly o 5,3 %, což byl největší pokles za poslední desetiletí a byl způsoben prudkým poklesem prodeje lehkých nákladních vozidel. Vládní výdaje vzrostly o 2,4 %, díky 3,9% nárůstu státních a místních výdajů. Rozvoj staveb dálnic kompenzoval nižší výkon federální vlády způsobený „shutdown“.

Zdroj: https://www.usatoday.com/story/money/2019/04/26/u-s-gdp-economy-grew-3-2-q-1-despite-partial-government-shutdown/3586318002/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chicago

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: