Ekvádor jedná o uzavření obchodní smlouvy s USA

29. 3. 2018

  • Země: EC - Ekvádor
  • Datum zveřejnění: 28.03.2018

Ministr pro mezinárodní obchod a investice, Pablo Campana, informoval, že v druhé polovině tohoto roku začnou jednání o bilaterální obchodní smlouvě mezi Ekvádorem a Spojenými státy. Aktuálně exportuje do USA 880 ekvádorských firem, a to okolo 380 produktů, které využívají srážky celních sazeb podle systému všeobecných celních preferencí (GSP).
I když je záměrem zahájit jednání o dlouhodobé dohodě, Campana uznal, že jsou zde ze strany USA stále některé "citlivé body". Řekl to mimo jiné s odkazem na míru celní kontroly a dvoustranných investičních smluv. V listopadu roku 2017 implementovala Národní celní správa v Ekvádoru (Senae) opatření týkající se boje proti pašování výrobků.
Campana také upřesnil, že se nejedná o pokračování Dohody o volném obchodu (FTA), kterou podporovaly předchozí vlády, nýbrž o dohodu s podobnými charakteristikami, jako je dohoda uzavřená s Evropskou unií. To znamená, že obsahuje cíl snížit sazby u některých výrobků dovážených z USA. "Naše země ztratila spoustu času, pokud jde o obchodní dohody. Kolumbie jich má 16 a Peru 19, a další částečného rozsahu. Ekvádor má dvě, s Kanadou a EU", dodal ministr. Kromě Spojených států je snaha uzavřít podobnou bilaterální smlouvy i s řadou dalších zemí, jako například s Paraguayí či Indií.
Co se týče dvoustranných investičních dohod, které se nyní nově nazývají bilaterální investiční dohody (BIT), očekávají se odpovědi od 36 zemí, kterým začátkem března ministerstvo zahraničních věcí, předložilo návrh formátu smluv.

Vypracoval: týmm zahraniční kanceláře CzechTrade Lima
Zdroj: www.eltelegrafocom.ec

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: