Elektrické vlakové jednotky ze Škody Vagónka nově spojují města v Litvě a Bělorusku

14. 12. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Elektrické vlakové jednotky ze Škody Vagónka nově spojují města v Litvě a Bělorusku Železniční doprava v Litevské republice patří mezi sektory, které české vývozce velmi zajímají. V průběhu posledních let se zde realizuje řada projektů, kterých se české firmy úspěšně účastní, a tak kromě obchodních příležitostí také pomáhají s podporou dobrého jména českého průmyslu.

Jedním z nejviditelnějších příkladů jsou dodávky elektrických vlakových jednotek ze Škody Vagónka, jež přinesly litevským cestujícím větší pohodlí a lepší služby nejprve na trase mezi dvěma největšími městy Vilnius a Kaunas, a nyní také při cestách z Vilniusu do Minsku a zpět.

Škoda Vagónka v Litvě

Škoda Vagónka v Litvě

V neděli 16. prosince 2017 zahájily pravidelný provoz na nedávno elektrifikované železniční trati mezi litevským hlavním městem Vilniusem a běloruskou metropolí Minskem elektrické vlakové jednotky vyrobené a dodané dceřinou společností Škoda Transportation pro státní podnik Litevské železnice. Nasazení nových patrových jednotek umožní zkrátit cestu mezi oběma městy na dvě hodiny a třicet minut, zároveň zdvojnásobí kapacitu spoje na 296 cestujících. Přispěje také ke zlepšení životního prostředí, neboť doposud obstarávaly dopravu dieselové soupravy, a poskytne uživatelům vyšší komfort.

Spoj Vilnius – Minsk bude nově dopravovat cestující dvakrát denně, přitom se cena jízdenek prakticky nezmění. Vlaky nabídnou i bezplatné bezdrátové internetové připojení, nabíjení mobilních telefonů, možnost převážet kočárky, kola a velká zavazadla. Soupravy budou moci dosahovat rychlosti až 160 km/h.

Elektrifikaci úseku trati o délce 29 km mezi městy Kena a Nový Vilnius zajistila litevská firma Fima za 26,3 mil. EUR. Škoda Vagónka na základě smlouvy se státním podnikem Litevské železnice pak dodala tři elektrické jednotky řady 575 v hodnotě 27 mil. EUR. Jedná se o další úspěšný případ uplatnění českých dodávek pro železniční dopravu v Litvě, patrové jednotky ze Škody Vagónka již několik let ke spokojenosti cestujících i dopravce převážejí statisíce osob mezi metropolí a druhým největším městem Kaunasem. Další české firmy se podílejí např. na dodávkách zabezpečovacích zařízení, výstavbě a modernizaci tratí, dílech pro lokomotivy a vagóny atd.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vilniusu (Litva). Autor: Ing. Petr Vávra, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek