ENERGO-PRO otevřelo nový závod v turecké Ankaře

17. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: TR - Turecko
  • Datum zveřejnění: 17.06.2019

Do skupiny ENERGO-PRO již nyní patří také výrobce turbín Litostroj Power ve Slovinsku a inženýringová společnost Litostroj Engineering v moravském Blansku (dříve ČKD Blansko Engineering). Inženýři z Blanska se, stejně jako odborníci ze slovinského Litostroje, také podíleli na výstavbě nového tureckého závodu.

„Do Turecka tak přenášíme středoevropské know-how tradiční výroby turbín pro vodní elektrárny,“ upozorňuje výkonný ředitel skupiny ENERGO-PRO Pavel Váňa na více než stoletou tradici výroby vodních turbín v Česku a dodává: „Turecko nabízí výhodné podmínky a snaží se přitáhnout specializovanou výrobu na své území.“  Nový závod je vybaven nejmodernější technologií pro výrobu turbín a generátorů, hlavní stroje byly dodány z Česka (TOS Kuřim). Celková výše investice činí 25 milionů EUR.

„Závod v Ankaře má nyní 53 zaměstnanců a pracuje na prvních zakázkách pro přehradní elektrárnu Karakurt, kterou v Turecku staví naše mateřská skupina ENERGO-PRO,“ doplňuje generální manažer ENERGO-PRO v Turecku Celal Kozumali. Jde o dodávku dvou Francisových turbín včetně generátorů o výkonu 44 megawattů a jedné o výkonu 11,5 megawattů. Turbíny i generátory navrhla společnost Litostroj Engineering, inženýři z Blanska měli na starosti projekt, příslušné výpočty a vypracování dílenské dokumentace. „Laboratoř v Blansku zajistila kompletní hydraulické testy,“ uvedl Pavel Váňa.

V současné době je před dokončením stator menší turbíny o výkonu 11,5 MW a realizují se finální práce na výrobě oběžného kola pro jednu z větších turbín. Litostroj Turkey již dodal do Karakurtu spirály Francisových turbín.

Výstavba výrobního závodu začala v červenci 2017. Nachází se průmyslové zóně ASO2, asi 30 kilometrů od centra Ankary. Závod má tři výrobní haly, celková rozloha areálu dosahuje více než 32 tisíc metrů čtverečních. Školení a zácvik operátorů obráběcích strojů a techniků pro turbínovou část se uskutečnil ve společnosti Litostroj Power ve slovinské Lublani. Pracovníci, kteří budou mít na starosti výrobu generátorů, pak prošli školením a zácvikem při rekonstrukci generátorů na vodních elektrárnách ENERGO-PRO v Gruzii.

Ankarský závod už také pracuje na další zakázce právě pro Gruzii – vyrábí stator pro tamní vodní elektrárnu Gumati II. Na zakázce se i v tomto případě podílí Litostroj Engineering v Blansku. „Výroba je plně v režii tureckých kolegů, kteří spolupracují s dodavateli v Turecku a zajišťují finální výrobu v naší fabrice,“ uzavírá Pavel Váňa.

Zdroj: Tisková zpráva ENERGO-PRO
Redakčně zkáceno kolektivem zahraniční kanceláře CzechTrade Istanbul.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: