Equinor plánuje dalších 3000 ropných a plynových vrtů

9. 10. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NO - Norsko
  • Datum zveřejnění: 09.10.2018

Norská společnost Equinor plánuje až 3 000 výzkumných nebo vývojových vrtů u pobřeží Norska v naději, že najdou nové ropné a plynové pole a prodlouží životnost stávajících. Toto číslo představuje přibližně stejný počet vrtů, jež společnost provedla za posledních 50 let od svého založení v roce 1972.
„Je třeba začít hned.“ oznámil Arne Sigve Nylund, výkonný víceprezident pro vývoj a výrobu v Norsku, ve svém prohlášení ve Stavangeru. „Po roce 2022 zbývá v současné době pouze několik velkých projektů. Společnost vlastněná ze dvou třetin norskou vládou potvrdila na konci minulého měsíce, že její obří ropné pole Johan Svedrup začne vyrábět v listopadu příštího roku.
Zároveň zvýšila odhady rozlohy ropného pole z 2,2 na 3,2 miliardy barelů ekvivalentů ropy (Bboe) na 2,1 – 3,1Bboe. Ropné pole objevené v roce 2010 je největším novým objevem v Severním moři za více než 30 let. Nicméně společnost však prohlásila, že nyní plánuje mezi 20 až 30 výzkumných vrtů ročně na Norské kontinentálním šelfu.
„Aktivní průzkum NCS (Norský kontinentální šelf) je nezbytný pro úspěšné obnovení šelfu“ sdělil Tim Dodson, výkonný víceprezident pro oddělení Exploration. „Nyní jsme ve fázi dvou důležitých procesů: Vyvinuly jsme strategii pro rozsáhlejší výzkum plynových polí. Vidíme to jako nezbytný krok pro pravidelné testování několika tzv. „Game changing vrtů“ proto, abychom mohli prozkoumat plný potenciál NCS.
Na poslední tiskové konferenci varoval generální ředitel Eldar Sætre před možným nedostatkem velkých a nových developerských projektů pro společnost po roce 2022.
Sdělil, že to byl nezbytný krok pro udržení otevřené mysli nad severním souostrovím Lofoten a Vesteralen, které jsou v současné době uzavřeny pro průzkumy z ekologických důvodů. Dále sdělil, že „Zdroje jsou k dispozici a Norský kontinentální šelf je velice vyzrálý. Musíme tedy i nadále zkoumat.“ „Psychologie může být trochu odlišná od hlavní cesty v případě, kdy opravdu hledáme nové příležitosti.“
Mluvčí společnosti také uvedli, že za společnost doufají, že sníží emise skleníkových plynů díky vybudování plovoucí pobřežní větrné farmy, jež pomůže napájet ropná pole Gullfaks a Snorre.
Celkem 11 turbín pojmenovaných Hywind Tampen by mělo dodávat 88MW a splnit přibližně z 35 procent ročních nároků na spotřebu těchto polí. „To by mohlo být poprvé, kdy pobřežní větrná elektrárna je přímo napojena na ropné a plynové platformy“, sdělil Equinor v tiskovém prohlášení. Společnost změnila své jméno z názvu Statoil na začátku tohoto roku za účelem signalizace posunu k výrobě obnovitelné energie.

 

Zdroj: The Local, 28 August 2018
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Scandinavia

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: