Estonský premiér v ČR. Češi se od Estonců učí e-government

26. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: EE - Estonsko
  • Datum zveřejnění: 24.11.2018

Přístup k internetu je v Estonsku lidským právem. On-line lze v zemi vyřídit v podstatě všechno. Říká se, že jen na svatbu a pohřeb se musíte dostavit osobně. Základem systému je digitální občanský průkaz, který je pro občany nad 15 let povinný.
Funkce se do systému dostávaly postupně. Teď se digitální občanka spolu s elektronickým podpisem a dvěma PIN kódy používá místo řidičského i zdravotního průkazu, k vyzvednutí léků na recept, do bankovnictví, k on-line volbám nebo při podání daňového přiznání.
Přiznat daně z pohodlí domova je otázkou minut, protože úřady už všechny potřebné údaje o plátci mají. V celém systému totiž platí zásadní pravidlo – jednou a dost. „Když jim dám své údaje, tak další úřady, které je potřebují, se na ně nesmějí ptát znova. Kontaktují databázi,“ popisuje Agnes Kasperová z Tallinnské univerzity..
Každý úřad spravuje svou databázi, spojeny jsou napřímo bez prostředníka a létají mezi nimi digitálním prostorem šifry, elektronické podpisy a časová razítka. Platforma také spolupracuje se soukromým sektorem, mobilními operátory nebo bankami.
Na e-občanku mají nárok i cizinci s dočasným pobytem. V roce 2014 Estonsko přišlo dokonce s možností účasti v systému pro cizince žijící mimo jejich zemi. Díky takzvanému e-pobytu mohou získat přístup do databází a otevřít si v Estonsku firmu na dálku. Nejčastěji to zkusili Ukrajinci a Němci. Celkem e-pobyt vlastní skoro 46 tisíc lidí.
Estonsko už se poohlíží po dalším stupni. Zvažuje zavedení umělé inteligence, která by sama hlídala, aby občané automaticky dostali vše, na co mají od státu nárok. Tak, aby o důchod nebo příspěvek na děti či bydlení nemusel nikdo žádat. Tahle inovace se má jmenovat neviditelná vláda.

Zdroj: ČT24, 24.11.2018
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Riga.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: