EU posiluje obchodní vztahy s Asií – přispěje k tomu i dokončená dohoda s Vietnamem

13. 7. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - EU posiluje obchodní vztahy s Asií – přispěje k tomu i dokončená dohoda s Vietnamem EU a Vietnam se 25. června 2018 dohodly na konečném znění obchodní dohody a dokončily diskuze k Dohodě o ochraně investic. Vietnam je druhým největším partnerem EU ze zemí ASEAN a obchodní dohoda tak znamená velkou příležitost pro unijní exportéry, mj. i díky odstranění 99 % všech cel.

V okamžiku vstupu dohody v platnost budou moci unijní exportéři textilu, strojů a zařízení vyvážet na vietnamský trh bezcelně. Dohoda dále poskytuje ochranu pro zeměpisná označení tradičních evropských potravin a nápojů, „české pivo“ nevyjímaje, či řeší netarifní překážky v automobilovém sektoru, z čehož můžou těžit i čeští vývozci. Evropské firmy budou mít možnost ucházet se o veřejné zakázky jak na centrální, tak na regionální úrovni.

Dohoda se nicméně nevěnuje pouze ekonomickým aspektům, zahrnuje i oblast udržitelného rozvoje, v rámci níž stanovuje nejvyšší standardy práce, bezpečnosti, ochrany životního prostředí a ochrany spotřebitele.

Nyní bude následovat právní přezkum textu dohody o investicích a překlad obchodní dohody do všech oficiálních jazyků EU. Poté bude obchodní dohoda schvalována na úrovni Rady EU s vidinou jejího podpisu do konce roku 2018 a následně postoupena Evropskému parlamentu, který by s ní měl vyjádřit souhlas na začátku roku 2019.

Po dokončení příslušných vnitřních schvalovacích procesů i na vietnamské straně by tak obchodní dohoda mohla vstoupit v platnost během roku 2019.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek