EU získala dočasnou výjimku z cel USA na dovoz oceli a hliníku

25. 3. 2018

  • Země: US - Spojené státy americké
  • Datum zveřejnění: 25.03.2018

Donald Trump podepsal 8. března cla ve výši 25 procent na dovoz oceli a 10 procent na dovoz hliníku. Tato cla měla platit od pátku 23.3., nicméně země EU dostaly výjimku. Podle zpravodajské televize CNBC by případná cla měla mnohem větší dopad na EU než na Čínu. EU by mohla utrpět ztrátu nejméně 2,4 miliard dolarů, Čína 400 miliónů dolarů. EU je totiž největší dovozce ocele do USA. Země EU vyvezly v roce 2017 do USA 5,3 miliónů tun ocele, nejvíce vyvezla Kanada. V dolarech byla EU dokonce první.

Čína oznámila, že má seznam více jak 100 výrobků z USA, na které může uvalit clo ve výši 3 miliard amerických dolarů. Jednalo by se například o ovoce, víno, či vepřové maso.

Podle českého ministerstva průmyslu a obchodu ochranářská opatření USA by postihla vývoz českých firem za zhruba 4,2 miliardy korun ročně. Postižená produkce z ČR nepředstavuje vysoké procento vývozu ocelářského sektoru, pro některé konkrétní výrobky je ale americký trh významný.

Prezidenti a premiéři zemí EU požadují po Spojených státech výjimku trvalou.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Chicagu.
Zdroje: https://www.cnbc.com/2018/03/22/trump-to-exempt-eu-from-steel-and-aluminum-tariffs-us-trade-rep.html
https://www.nytimes.com/2018/03/23/business/china-tariffs-response.html?action=click&contentCollection=business&region=rank&module=package&version=highlights&contentPlacement=1&pgtype=sectionfront
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/eu-se-podarilo-ziskat-docasnou-vyjimku-z-cel-usa-chce-trvalou/1600511

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: