Evropské dotace pomohly turnovské firmě Crytur s inovacemi využití syntetických monokrystalů

18. 10. 2018 | Zdroj: Agentura pro podnikání a inovace (API)

Finanční podpora z Bruselu vedla ke zvýšení světelného výkonu LED diod. Díky tomu firma posílila svoji vedoucí pozici na globálním trhu monokrystalických fosforů.

V květnu tohoto roku ukončila turnovská společnost Crytur projekt klíčové produktové a procesní inovace, který umožnil firmě vstup na trh osvětlovací techniky a pomohl upevnit její vedoucí pozici na globálním trhu monokrystalických fosforů určených pro výrobu LED diod. Celková investice činila 29,9 milionu korun, z toho bylo 35 procent, tedy 10,6 milionu, pokryto z dotace programu Inovace – Inovační projekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). V návaznosti na úspěch projektu rozšíří firma výrobu v novém výrobním areálu v Turnově.

Výsledkem produktové inovace s názvem „Monokrystalický konvertor“ je nový výrobek, který je využíván pro zabudování do intenzivních zdrojů světla. Umožňuje překonat jeden z hlavních problémů při zvyšování světelného výkonu LED diod. 

Inovace brání přehřívání

Tím je přehřívání fosforu, jedné z klíčových komponent emitujících světlo. Nové řešení je natolik účinné, že dovolilo například použít LED diody ve světelných zdrojích velmi kvalitních promítacích projektorů, kde je vyžadován nejen veliký výkon, životnost, ale i dokonalá věrnost barev.

Inovace s názvem „Nové technologie výroby monokrystalických luminoforů“ se týkala technologií růstu krystalu a jeho přesného opracování. Výroba těchto luminoforů bude na jaře 2019 rozšířena do nového výrobního areálu v Turnově, kde Crytur připravuje výrobu i dalších unikátních produktů. Celkovou investici do areálu odhaduje firma na 200 milionů korun.

„Projekt byl pro nás klíčový, Crytur se doposud pohyboval na trhu laserové techniky, elektronové mikroskopie a další přístrojové techniky, a v polovodičovém průmyslu. Vstup do oblasti osvětlovací techniky vytváří nový základní segment v našem sortimentu. Celkový světový trh s fosfory pro LED představuje aktuálně hodnotu okolo 600 milionů dolarů a monokrystalický konvertor, unikátní výrobek v této oblasti, nám dává velkou příležitost k dalšímu růstu,“ říká Jindřich Houžvička, výkonný ředitel společnosti Crytur.

Proplacena téměř polovina

Dotaci na projekt čerpala firma z OP PIK, konkrétně z programu Inovace – Inovační projekt. „V první výzvě tohoto programu získalo podporu 217 projektů ve výši 2,6 miliardy korun, přičemž proplaceny již byly projekty za téměř 1,2 miliardy korun. Společnost Crytur je špičkou ve svém oboru a jsem rád, že jej posouvá na světovou úroveň i díky podpoře z evropských fondů,“ říká Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace, která operační program administruje a pomáhá podnikatelům s procesem žádosti o dotace.

Tržby z prodeje monokrystalického konvertoru už v prvním roce zavedení do výroby v roce 2017 dosáhly zhruba 20 milionů korun. V letošním roce, kdy byl projekt úspěšně dokončen, očekává Crytur další růst až na dvojnásobek této hodnoty. Veškerá produkce je vyvážena do zahraničí.

Turnovská společnost Crytur, spol. s r.o., jejíž počátky se datují v roce 1943, vyrábí monokrystaly pro optoelektronické aplikace a opracovává je v řadě následných operací (např. přesné leštění, montáž v čistých prostorech do detekčních jednotek s vlastními velmi přesnými keramickými a kovovými díly a elektronikou apod.). Kromě toho firma také vyrábí měřící a zkušební přístroje. Celá výroba má vysokou přidanou hodnotu. Výrobky jsou vyváženy na náročné světové trhy – do USA, Japonska a Západní Evropy. Podíl vývozu firmy činí 80 %. Firma Crytur, která v Turnově zaměstnává téměř 220 lidí, patří mezi světovou špičku ve výrobě a zpracování umělých krystalů.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek