Export do Turecka se zvýšil desetinásobně

6. 5. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Export do Turecka se zvýšil desetinásobně Za posledních deset let se vzájemný obchod mezi Tureckem a Českou republikou zvýšil více než desetinásobně, stále přitom výrazně převyšuje vývoz nad dovozem.

Mezi oblasti, ve kterých se české průmyslové firmy v Turecku velmi dobře prosazují, je energetika včetně výstavby nových energetických zdrojů, automobilový průmysl, dopravní telematika a environmentální technologie. Velký potenciál je ukryt také v oblasti těžebního průmyslu, kde by mohly české firmy do Turecka exportovat nejen procesní postupy, ale také těžkou techniku.

Export z České republiky vykazuje velmi zajímavou růstovou dynamiku, v dlouhodobém měřítku je roční nárůst v rozmezí 20 až 30 procent. Není bez zajímavosti, že dynamičtější nárůst zaznamenal jen export do Vietnamu, který ale v objemu přepraveného zboží nelze s Tureckem poměřovat (má zhruba dvacetkrát menší objem). Import zboží z Turecka dosahuje v posledních letech hodnoty pohybující se kolem 25 miliard korun a zaznamenává setrvalý nárůst kolem pěti procent.

Turecko dnes patří mezi 20 našich nejvýznamnějších obchodních partnerů s velkým potenciálem dostat se velmi rychle do desítky největších. Ostatně další zajímavý statistický údaj ukazuje, že saldo obchodní bilance s Tureckem má nejvyšší kladnou hodnotu ve srovnání nejen s dvanácti prioritními zeměmi, ale dokonce i s 26 zájmovými zeměmi mimo Evropskou unii.

V dalších letech lze proto očekávat, že oboustranný zájem nejen o dopravní spojení, ale také o obchodní aktivity bude narůstat. Bylo by chybou českých průmyslových společností, ale také zástupců logistiky, a v neposlední řadě také českého státu, příležitosti nevyužít.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Petr Zaoral, obchodní ředitel společnosti Gefco

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek