Export nábytku: Pětina nábytku už jde za hranice

4. 5. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Donedávna byl vývoz českého nábytku zanedbatelný. V roce 2014 ale skokově vzrostl, na export jde už 20 procent sedaček či postelí vyrobených v Česku. Impulzem je i otevření továrny koncernu Steelcase, který je největším výrobcem nábytku na světě.

Nábytek JelínekNábytek se zařazuje mezi důležité české exportní komodity. Zatímco ještě v roce 2009 se vyvezlo jen 6,3 procenta nábytku vyrobeného na území České republiky, v roce 2014 to bylo už téměř 20 procent. Právě vývoz tak výrazně pomohl růstu celého odvětví. Produkce tuzemských nábytkářských firem stoupla na 40 miliard korun, což bylo meziročně o tři miliardy více. Vyplývá to z údajů, které zveřejnily Asociace českých nábytkářů, společnost Apicon a Český statistický úřad.

Vývoz nábytku měl za rok 2014 finanční objem 21,5 miliardy korun. „Přestože jde o téměř skokové navýšení, očekáváme pokračování trendů růstu i pro rok 2015. Hovoří pro to několik faktorů, investice do nábytkářského průmyslu i slabá koruna, která svědčí exportu," uvádí tajemník nábytkářské asociace Tomáš Lukeš. Nábytek vyrobený v Česku míří nejčastěji do Německa, na Slovensko a do Francie. Nejvíce se vyvážejí části nábytku a dále kovový a lékařský nábytek.

„Za zmínku stojí nulová koncepce státu ve věci podpory exportu výrobků na bázi dřeva. V dobách socialismu bylo kritizováno, když se z Československa vyvážela kulatina v řádu stovek tisíc kubíků ročně. Nyní se export kulatiny měří na miliony kubíků ročně. A dřevo je pro výrobu nábytku stále tím nejvýznamnějším materiálem, který se podle studie Evropské komise z listopadu 2014 podílí na nábytku 26 procenty - včetně konstrukčních desek na bázi dřeva a dýh," zdůrazňuje Lukeš.

Podle něj v současnosti pro výrobce nábytku také není lehké najít důvěryhodného designéra. Proto Asociace českých nábytkářů nedávno zprovoznila vyhledávač www.nabytek-jistota.cz, který mimo jiné pomáhá firmám v oboru najít šikovné designéry. Asociace také ocenila některé designově zajímavé výrobky tuzemských firem cenou Nábytek roku 2015.

Dovoz hlavně z Polska a Číny

Židle z firmy z BoskovicVýsledky českého nábytkářského průmyslu jsou doprovázeny vlažným růstem prodejů na domácím trhu. „Vzhledem k faktu, že dochází k permanentnímu růstu objemu dováženého nábytku ze zahraničí a zároveň se zvyšuje podíl importu na tuzemské spotřebě, je zcela zřejmé, že za pozitivním vývojem na poli výroby stojí exportní úspěšnost českých výrobců nábytku," říká Lukeš.

„Nejvíce se dovážejí sedadla, sedací nábytek, to je v rámci Evropy vůbec nejobchodovanější komodita," dodává Robert Babuka ze společnosti Apicon. Největšími importéry nábytku do České republiky jsou velké nábytkářské řetězce. Z jednotlivých zemí se ho do Česka nejvíce dováží z Polska (26 procent) a Číny (18 procent). Podíl importu na celkových prodejích nábytku v Česku za rok 2014 dosáhl 42 procent.

Tuzemská výroba se pokouší proti levnému dovozu postavit rostoucí kvalitu a originální design českého nábytku. Významným stimulem pro nárůst českého vývozu nábytku by mělo být nové otevření továrny nadnárodního koncernu Steelcase v průmyslové zóně u Stříbra.

Společnost tam postupně přesouvá kvůli nižším nákladům výrobu z německého Durlangenu. Firma ve Stříbře investovala přes 600 milionů korun a jen v první fází zaměstnala zhruba 300 lidí s tím, že výhledově by závod mohl mít až tisíc pracovníků. I díky tomuto želízku v ohni by tak rok 2015 mohl přinést další vzrůst nábytkářského exportu.

Techo vybavuje banku v Tanzanii

Mezi důležité tuzemské vývozce nábytku patří společnost Techo, která vyváží i do Afriky nebo Latinské Ameriky. Techo za rok 2014 utržilo 1,5 miliardy korun. Tržby mu rostly významně i mimo Evropu. „V Africe, kde působíme přes 15 let, se nám daří nejen udržet vybudovanou pozici, ale také rozvíjet nové projekty.

V průběhu první poloviny roku 2015 plánujeme dokončit zatím naši největší zakázku na africkém kontinentu pro National Microfinance Bank v Tanzanii," uvedl generální ředitel Jiří Kejval. „V roce 2015 je pro nás prioritou udržet růst v oblasti klíčových zákazníků. Velký obchodní potenciál vidíme v Rusku a v Německu," doplnil Kejval.

Společnost Techo, která je od roku 2008 součástí nizozemské skupiny Royal Ahrend NV, dodává nábytek hlavně bankám, finančním i veřejným institucím a mezinárodním společnostem. Pobočky zřídila ve Velké Británii, na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Rumunsku, Chorvatsku, Rusku, Gruzii, na Ukrajině, v Číně a ve Spojených arabských emirátech. Kromě toho vyváží například do Nigérie, Gabonu či Trinidadu.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek