Exportéři dosud preferovali irácký sever - Kurdistán

6. 5. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Při obchodu s Irákem sázejí čeští vývozci hodně na severní část země neboli Kurdistán. Ten byl dlouho klidnější než střed Iráku, který trápili teroristé. Nyní se ale i v Kurdistánu situace komplikuje kvůli tlaku samozvaného Islámského státu.

Ještě před rokem 2013 to s obchodem v Iráku vypadalo velmi slibně. Teroristických útoků ubývalo a obnova válkou poničené země znamenala spoustu obchodních příležitostí. Česko dokonce zařadilo Irák mezi prioritní země pro export a vývoz dynamicky rostl. Vývozci se přitom dívali hlavně na sever země. Ten obývají tradičně Kurdové. Na rozdíl od centrálních oblastí kolem metropole Bagdád, kterou sužovaly pravidelné teroristické útoky, byl Kurdistán klidný.

Česko dokonce otevřelo v jeho správním městě Erbílu generální konzulát, který má pomáhat rozvinout obchod s tímto regionem. Čáru přes rozpočet ale udělala rostoucí vojenská moc samozvaného Islámského státu, který ze západu útočí právě na Kurdistán. To negativně ovlivnilo i obchod.

Už v roce 2013 se snížil český vývoz do Iráku na 103 milionů dolarů, což představovalo meziroční pokles téměř o pětinu. Kurdistán teď místo na rozvoj infrastruktury dává peníze hlavně na armádu a některá hospodářsky důležitá města, jako je Mosul, zcela zdecimovaly boje s islamisty. Kurdskou pokladnici navíc trápí i nízká ceny ropy, jejíž prodej je hlavním zdrojem kurdských příjmů.

Zbraně určitě, elektrárna možná

Nyní tak vyvstal otazník například nad největší zakázkou v Kurdistánu, kterou má být stavba plynové elektrárny pro kurdskou společnost KAR Group. Zakázku za sedm miliard korun má realizovat česká společnost PSG. O bezpečnost projektu má ale obavy jak Česká exportní banka, tak i pojišťovací společnost EGAP, které jako státní instituce mají pro celý projekt zaštítit úvěr.

Do Česka proto přijel před měsícem ministr energetiky Kurdistánu Salahaddín Babikír, který se snažil českou stranu uklidnit. Elektrárna se má totiž stavět na jihovýchod od Erbílu čili v oblasti, kam boje s islamisty nezasahují.

Na druhé straně přinesly gradující boje v Kurdistánu příležitost pro české zbrojařské firmy. Dá se říct, že konflikt s Islámským státem znamená pro novodobou českou historii nenápadné prolomení jistého tabu. V porevoluční éře se nosil pacifismus a stát s nástupem demokracie obchod se zbraněmi cíleně utlumoval. Při tažení proti islamistům ale poprvé po dlouhé době i česká politická reprezentace otevřeně podporuje ve velkém vývoz zbraní a munice a zdá se, že zbrojařský průmysl má zase zelenou.

Do Iráku již dříve dodávaly tamějším ozbrojeným složkám zbraně a munici Česká zbrojovka Uherský Brod či vlašimská společnost Sellier a Bellot. Letos do Kurdistánu směřují dokonce tanky a obrněné vozy ze šternberské firmy Excalibur Army.

Vznikne samostatný Kurdistán?

Vojenská podpora Kurdistánu a otevření diplomatického zastoupení v Erbílu ovšem představuje i jistou dlouhodobější investici. Optimistický scénář je takový, že Islámský stát nemůže dlouho vzdorovat spojenému mezinárodnímu úsilí a zhroutí se stejně rychle, jako se objevil. Jedním z vedlejších důsledků boje s islamisty ale je, že roste prestiž Kurdů. Už běžně se i v západních médiích začíná používat slovo Kurdistán jako označení samostatného státního celku.

Není tedy vyloučeno, že islamisté nechtíce pomohou Kurdům docílit toho, o co se dosud desítky let snažili marně - vytvořit samostatný stát Kurdistán. Argumenty pro to jsou. Kurdů žije na pomezí Iráku, Turecka, Íránu a Sýrie celkem téměř 30 milionů a v dějinách Blízkého východu hráli mnohokrát významnou roli. Například i nejslavnější islámský vojevůdce všech dob Saladin, který znovudobyl při křižáckých válkách Jeruzalém, byl Kurd.

Rozhodující bude zřejmě postoj Turecka, které dosud vystupovalo vůči Kurdům velmi nesmlouvavě. Ať už ale povedou Kurdové obnovu svých islamisty poničených oblastí v rámci samostatného státu, nebo v rámci nějakého samosprávného území, určitě si vzpomenou, kdo jim dal v době krize diplomatickou i materiální podporu.

Vývoz do Iráku? Cigarety i vozy pro taxislužbu

Rozklíčování českého vývozu do Iráku přináší zajímavé informace. Zdaleka nejdůležitějším vývozním artiklem jsou kupodivu cigarety, které v roce 2013 zajistily téměř čtvrtinu veškerého exportu. Z Česka se jich do Iráku vyvezlo za 23,5 milionu dolarů. Překvapující jsou také vejce, jichž se do Iráku z Česka vyexpedovalo za víc než dva miliony dolarů. Mezi strojírenskými výrobky vývozu dominují kotle a plynové turbíny.

V Kurdistánu se výborně prodávají osobní vozy Škoda. V Erbílu jimi byla v roce 2012 vybavena i tamější městská taxislužba. Zato v hlavním městě Bagdádu zatím Škoda Auto přítomna není. Roste vývoz piva. Zajímavou zakázku dostal třeba pivovar v Žatci. Od roku 2014 vaří pivo pro kurdskou značku Ava Zêr neboli Zlatá voda, kterou založili ve Švédsku dva tamní podnikatelé kurdského původu - Herdi Kader a Cesur Nujen.

V jižním Iráku v okolí města Basra, kde je centrum iráckého ropného průmyslu, získaly některé dobré zakázky společnosti Chemoprojekt, Technoexport či Prokop Engineering. Firmy Tesla Praha a Geotest Brno instalovaly v podniku v Basře linky na úpravu a balení pitné vody. Společnost Puro-klima se podílela v Iráku na několika lázeňských projektech. Firma Hydroprojekt navrhovala vodní přehradu Bawashaswar u města Kifri.

Naopak dovoz z Iráku do České republiky je zatím téměř nulový. Ropu a zemní plyn totiž z této země nekupujeme a jiné zboží Irák prakticky nenabízí. I přes pokles českého vývozu tak stále zůstává vzájemná obchodní bilance jednoznačně ve prospěch České republiky.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek