Fakulta designu a umění Západočeské univerzity přijela na Tchaj-wan navázat spolupráci

26. 3. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Fakulta designu a umění Západočeské univerzity přijela na Tchaj-wan navázat spolupráci Mise zástupců Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ze Západočeské univerzity v Plzni přijela na Tchaj-wan navázat spolupráci s tchajwanskými univerzitami a centry z oblasti kreativního a kulturního průmyslu. Tato mise byla zorganizována v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie pro rok 2018 ve spolupráci Úřadu vlády ČR a České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni (FDULS) se dlouhodobě zabývá podporou odvětví v oblasti kreativního a kulturního průmyslu na regionální i národní úrovni. FDULS se nevymezuje pouze na umělecké školy, ale i další kulturní organizace z regionu, se kterými spolupracuje na interdisciplinárních projektech.

V průběhu návštěvy měli zástupci FDULS možnost navštívit National Taiwan Normal University – College of Art, National Taipei University of Technology – College of Design, National Cheng Kung University – College of Planning and Design & C-HUB, Tainan University of Technology – College of Design, Ministerstvo kultury, National Taiwan University of Arts – College of Design, National Chiao Tung University – College of Humanities and Social Sciences, Industrial Technology Research Institute, China University of Technology – College of Planning and Design a Taiwan Design Center.

Kreativní průmysl má na Tchaj-wanu o něco delší historii nicméně, obě strany čelí podobným výzvám a překážkám v této oblasti. Na Tchaj-wanu působí okolo 20 agentur, které propagují kreativní a kulturní průmysl a  celkem 65 vysokých škol má katedru designu, ze kterých ročně vychází až 13 000 absolventů. Mezi Českou republikou a Tchaj-wanem existují určité paralely tedy například i to, že Plzeň byla vyhlášena Evropským městem kultury v roce 2015 a město Taichung se připravuje na rok 2022 jako Světové město Designu.

Obě strany mají zájem podpořit česko-tchajwanskou kulturu a umění v obou zemích. Forma spolupráce mezi FDULS a tchajwanskými partnery je možná v rámci společných mezinárodních projektů, výměny studentů/ pedagogů (letní škola, workshopy) s možnostmi budoucího rozšíření do industriální sféry a neziskového sektoru (vznik inkubátorů, studijní stáže, spolupráce s firmami apod.). Avšak prvním krokem je stanovení priorit na obou stranách a nalezení společného postupu ve vzájemné spolupráci.

Tento projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) byl zrealizován Úřadem vlády ČR ve spolupráci s Českou ekonomickou a kulturní kanceláří v Tchaj-peji.

Informace poskytnuta Českou ekonomickou a kulturní kanceláří v Tchaj-peji (Tchaj-wan). Autorka: Eva Pigová, vedoucí obchodně-ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek