Fidži: Zahraničně-politická orientace

26. 6. 2019

 

3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních

Je členem OSN a WTO. Úplný seznam členství v mezinárodních organizacích (uváděny anglické zkratky): ACP, AsDB, CP, Commonwealth (od 1. 9. 2009 má pozastaveno členství – viz výše), FAO, G-77, IBRD, ICAO, ICCt, ICFTU, ICRM, IDA, IFAD, IFC, IFRCS, IHO, ILO, IMF, IMO, Interpol, IOC, IPU, ISO, ITU, MIGA, OPCW, Sparteca, SPC, UN, UNCTAD, UNESCO, UNIDO, UNMIS, UPU, WCO, WFTU, WHO, WIPO, WMO, WtoO, WTO.

Fidži je zakládajícím členem regionální organizace tichomořských zemí Pacific Islands Forum (PIF, od r. 1971, od 2. 5. 2009 má pozastaveno členství – viz výše); sekretariát PIF nadále sídlí ve fidžijském hlavním městě Suva.

zpět na začátek

3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách

Fidži na mezinárodní scéně nejviditelnější v souvislosti s velmi aktivní účasti na mírových misích OSN. Například v UNAMI (UN Assistance Mission in Iraq); fidžijští vojáci se dále podíleli či podílejí na operacích OSN např. v Kongu, Namibii, Kambodži, Libanonu, Východním Timoru; v Evropě v BaH, v Chorvatsku a v Kosovu. V souvislosti se státním převratem vyvstala otázka další účasti fidžijských vojáků na misích OSN; s výjimkou jediného vystoupení bývalého GT OSN krátce po puči však nic nenaznačovalo, že by fidžijský režim musel stáhnout jednotky z misí. V srpnu 2014 bylo 45 fidžijských vojáků drženo v zajetí dva týdny syrskými rebely. Fidžijci jsou součástí mírové mise OSN na Golanských výšinách tzv. UNDOF.

zpět na začátek

3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

Diplomatické vztahy mezi ČR a Republikou Fidžijských ostrovů byly navázány dne 17. 7. 1996. ČR je na Fidži zastoupena prostřednictvím velvyslanectví ČR se sídlem v Canbeře.

Velvyslanec M. Pohl předal pověřovací listiny 10. 4. 2014.

O bilaterální rozvojové pomoci ČR se neuvažuje. ČR se může na pomoci Fidži podílet prostřednictvím svého příspěvku do Evropského rozvojového fondu.

Byl zaznamenán zvýšený zájem českých turistů o cesty na Fidži. Před nástupem cesty ale zastupitelský úřad ČR v Canbeře a konzulát ČR v Sydney doporučují ověřit si aktuální situaci na ostrovech.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek