Finanční rada EU zařadila Emiráty na černou listinu „daňových rájů“

12. 12. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Finanční rada EU zařadila Emiráty na černou listinu „daňových rájů“ Dne 5. listopadu 2017 vydala Rada EU pro finanční záležitosti ECOFIN seznam 17 zemí, které nespolupracují se členskými státy EU v oblasti kontrol daňových úniků. Emiráty vydaly následné tiskové prohlášení, ve kterém se zavázaly k přijetí příslušných mezinárodních účetních standardů a vyjádřily přesvědčení, že budou brzy z černé listiny vyňaty.

Emiráty byly na seznam zařazeny z důvodů absence minimálních účetních standardů postihujících BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), což je zjednodušeně řečeno „účelové snižování daňového základu a potažmo přelévaní zisku do zemí s nižším nebo nulovým daňovým zatížením“. Emiráty současně nepředložily Radě ECOFIN dostatečný závazek, že učiní vše proto, aby byly tzv. anti-BEPS Minimum Standards v Emirátech přijaty do konce roku 2018.

Na rozhodnutí Rady ECOFIN zareagovaly Emiráty věcně, dne 7. 12. 2017 vydala státní tisková agentura WAM oficiální prohlášení, ve kterém se uvádí: že vláda Spojených arabských emirátů vyjadřuje překvapení a zklamání, že byla země zařazena mezi nespolupracující daňové jurisdikce. „Emiráty jsou plně připraveny dodržovat nejvyšší mezinárodní finanční standardy a budou proto v práci s mezinárodními partnery pokračovat, aby byly při příštím přezkumu ze seznamu nespolupracujících zemí vyjmuty.“

Ze strany EU se jedná o první oficiální „černou listinu daňových rájů“, která pro rok 2018 zahrnuje následující země: Americká Samoa, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Jižní Korea, Macao, Marshallovy ostrovy, Mongolsko, Namibie, Palau, Panama, Svatá Lucie, Samoa, Trinidad a Tobago, Tunisko, Spojené arabské emiráty.

Na státy, které jsou na černé listině, a státy, které s nimi obchodují by mohla být (v zatím nespecifikovaném rozsahu a načasování) aplikována sankční opatření ze strany EU i jejích členských států. Jde např. o zrušení přístupu k financování z EU rozvojových fondů, či (ze strany členských států) přísnější daňový dohled nad společnostmi členských států EU obchodujícími v předmětných zemích černé listiny, včetně např. zákazu zahrnutí nákladů vzniklých v těchto zemích do účetnictví mateřských firem.

Černá listina daňových rájů je dlouhodobým procesem, který se má každý rok přehodnocovat. Státy mohou být tedy z listiny vyjmuty, nebo naopak další země na listinu přidány. Další přehodnocení začne v polovině roku 2018. Podrobnosti k rozhodnutí EU jsou uvedeny v tiskovém prohlášení EU a souvisejících otázkách a odpovědích.  

Zahrnutí Emirátů na seznam tzv. „daňových rájů“ poškozuje pracně budovaný image moderní a transparentní země snažící se o prvenství mezi arabskými zeměmi v indexech kvality podnikatelského prostředí. Dá se tedy předpokládat, že vláda Emirátů učiní vše proto, aby byla v příštím kole, tj. v roce 2018, ze seznamu problémových zemí vyjmuta.

Emiráty se nicméně staly pro řadu evropských i dalších zámořských firem vyhledávanou destinací pro tvorbu různých neprůhledných off-shore struktur. Neplatí se zde žádné daně z příjmu korporací ani příjmu fyzických osob a tedy nepodává daňové přiznání. Firmy mohou být registrované v některé z cca 40 (7 nezávislých emirátů + více než 30 zón volného obchodu) vzájemně neprovázaných oblastí s vlastními pravidly. Výpis z rejstříku není veřejná listina a tedy se nedá bez přivolení soudu dohledat majetková struktura firem.

Off-shore společnosti tak mohou sloužit nejen pro přelévání zisku za účelem vyhýbání se daňové povinnosti v zemích jeho původu, ale též pro různou podvodnou činnost. Tlak EU na zavedení příslušných mezinárodních finančně-daňových standardů a s tím spojené vyškolení s EU spolupracujících finančních inspektorů se tak z tohoto pohledu může jevit pro členské země EU a jejich finanční a policejní orgány jako velmi užitečné.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty). Autor: Ing. Petr Vlk, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek