Finanční správa u zajišťovacích příkazů couvla. Omezí exekuce firem

1. 11. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Finanční správa chce výrazně omezit exekuce vůči firmám, které za neplacení daní trestá zajišťovacími příkazy. Měl by tedy klesnout počet podniků, které se kvůli tvrdému postupu správce daní dostávají do insolvence, nebo dokonce podnikání ukončí.

Kvůli příkazům už skončily v insolvenci desítky českých firem. Přesná čísla nejsou k dispozici, nicméně stále hrozí, že se tyto podniky budou se státem soudit a požadovat odškodnění v řádu stovek milionů nebo i miliard.

Příkladem může být kauza opavské společnosti FAU, která se loni v říjnu po zásahu Finanční správy (FS ČR) a celníků dostala do insolvence, a o dva měsíce později skončila v konkurzu. Podezření, že šlo o neoprávněný zásah, ulpělo i na tehdejším ministrovi financí Andreji Babišovi. Ten si měl údajně s FAU vyřizovat účty. „Naši klekli na tu FAU,“ říká na jedné z tajně pořízených nahrávek. Soud nakonec postup daňové správy označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil.

Finanční správa se chce zřejmě do budoucna podobným faux pas vyhnout. Proto bude namísto okamžité exekuce využívat vůči dlužníkům mírnější nástroje. Jedním z nich je zřízení zástavního práva majetku podniku, dalším například ručení třetí osoby. A FS ČR hlavně chce zlepšit komunikaci s postiženými firmami.

Co je zajišťovací příkaz?

Příkaz má umožnit v odůvodněných případech (například silného podezření z krácení daně či karuselových podvodů) získat do úschovy částku, která by podle finančních správců odpovídala budoucí výši daňové povinnosti. Stát má právo obstavit podnikatelům účty či majetek

 

„Uvědomujeme si, že exekuce představuje závažný zásah do života daňového subjektu a jeho podnikatelské činnosti, proto budeme v odůvodněných případech po vydání zajišťovacího příkazu využívat mírnější a méně invazivní nástroje k zajištění úhrady dlužné částky,“ shrnuje generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Komunikace místo tvrdé represe?

V praxi to znamená, že před tím, než bude zahájeno exekuční řízení (nebo i v jeho průběhu), Finanční správa ČR zástupcům podniku vysvětlí, jaké mají zákonné možnosti k úhradě dluhu. Půjde například o zřízení zástavního práva k jeho majetku, závazky vůči věřiteli může převzít třetí osoba, kterou může být například stanovena finanční záruka.

Přehled změn pro podnikatele od roku 2018 na BusinessInfo.cz

„Důvodem je, aby nedocházelo k nežádoucímu utlumení podnikatelské činnosti firem,“ dočtete se na stránkách FS ČR.

Pokud se správce daně dočká od dlužníka vstřícného přístupu, firma se exekuce obávat nemusí. „Obecně tak Finanční správa ČR bude klást větší důraz na intenzivnější komunikaci s daňovým subjektem. Ta však musí být oboustranná,“ dodává Martin Janeček.

Firmě může být zastaven majetek, nebo na sebe může vzít povinnost zaplatit dluh ručitel. V případě finanční záruky se za dlužníka zavazuje dluh uhradit tzv. výstavce na základě podmínek uvedených v záruční listině. Všechny způsoby upravuje občanský zákoník.

Ze současné judikatury soudů vyplývá podle FS „potřeba zpřesnit požadavky na odůvodnění zajišťovacího příkazu“. Finanční správa bude muset například detailněji vysvětlovat a dokládat, že jsou její obavy o to, že daň definitivně nevymůže, oprávněné.

„Zavedeme nástroje jako například celostátní parametrická evidence zajišťovacích příkazů či přehled dostupné judikatury, které zrychlí a zefektivní výměnu informací napříč Finanční správou a ve svém důsledku povedou k dalšímu zkvalitnění naší správní praxe,“ uzavírá Martin Janeček.

Schillerová: Příkazy jsme nikdy nezneužívali

Finanční správa se dlouho bránila obviněním, že zajišťovací příkazy zneužívá. Zástupci ministerstva se hájili tím, že jde o výjimečný nástroj, který se dotýká jen nepatrného zlomku plátců DPH.

„V tomto ohledu je každý jednotlivý případ použití zajišťovacích příkazů podroben schválení na deseti úrovních. Tento proces kontroly byl ještě zpřísněn v roce 2015, aby se nemohlo stát, že bude vydán neoprávněně,“ vysvětlovala náměstkyně ministra financí Alena Schillerová v rozhovoru pro Businessinfo.cz. „Každoročně je příkaz použit přibližně u 300 subjektů. V porovnání s celkovým počtem plátců DPH, který je zhruba půl milionu, se jedná o méně než desetinu procenta,“ obhajovala postup letos v létě.

Zároveň ale připustila, že Generální finanční ředitelství provádí kontroly na jednotlivých finančních úřadech a do 31. srpna připraví komplexní vyhodnocení správní praxe. „Zohledníme i rozhodnutí správních soudů,“ dodala. Nová metodika je právě výsledkem tohoto procesu, za kterým stojí nový ministr financí Ivan Pilný.

Zajišťovací příkaz je v zákoně o DPH od roku 2013. Zatímco v prvním roce postihl správce daně jen 467 poplatníků, v roce 2016 už šlo o 1491 podnikatelů. Loni získal stát z těchto příkazů 1,1 miliardy korun.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek