Finanční úřad čeká na vaše daňové přiznání. Připomeňme to nejdůležitejší

28. 2. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Na odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je nejvyšší čas. Většina podnikatelů je musí finančnímu úřadu doručit do úterý 3. dubna 2018 a zároveň zaplatit daň.

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2017 musejí podat na finanční úřad všichni, kteří měli za loňský rok hrubé příjmy ve výši aspoň 15 tisíc korun.

A nejde přitom jen o výdělky z podnikání. Patří sem i příjmy z pronájmu, kapitálového majetku, výher, prodeje nemovitosti či ze zaměstnání, pokud ho máte k vašemu podnikání jako činnost vedlejší.

Vyplněné tiskopisy a zaplacenou daň musejí mít berní úředníci k dispozici do úterý 3. dubna (Velikonoční pondělí 2. dubna není pracovním dnem). Posíláte-li jej poštou, doporučujeme učinit tak několik dní předem a současně s tím uhradit vyměřenou daň.


Má-li plátce daně povinný audit, nebo mu pomáhá daňový poradce, prodlužuje se mu lhůta z 3. dubna až do 2. července 2018. Do dubna ovšem musí dodat na finanční úřad plnou moc, opravňující poradce k vyplnění jeho přiznání (DAP). Pokud jde o daň z příjmu právnických osob, podává se DAP ve stejných termínech.

Týdenní zpoždění berňák toleruje

Pokud se s přiznáním poplatník opozdí pouze o pět pracovních dnů, žádné sankce mu nehrozí. V kalendáři si tedy může podtrhnout data 10. dubna respektive 9. července. V případě delšího zdržení už se ale pokutě nevyhne.

Odevzdáte-li přiznání pozdě, sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta daňové ztráty). Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud DAP nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta je minimálně 500 korun.

Zhruba stejný postih vás čeká, když nezaplatíte včas daň. Od 10. dubna bude opozdilcům naskakovat úrok z prodlení, a to o několik promile každých dalších 24 hodin. Jeho aktuální výše je 14,75 procenta z výše daně za rok. Penále je tvořeno aktuálně platnou repo sazbou ČNB, která letos opakovaně narostla, tradičně navýšenou o 14 procentních bodů.

Na portálu BusinessInfo.cz najdete  čísla bankovních účtů jednotlivých úřadů pro platbu daně z příjmů (Bankovni-ucty-fin-uradu-2016.pdf, 296 kB). Připomínáme, že variabilním symbolem je vaše daňové identifikační číslo, případně rodné číslo.

Změny v paušálech i slevách

Zásadní změnou je letos to, že mohou slevy na manželku či dítě opět využívat i podnikatelé, kteří uplatňují daňové paušály. Mění se ale hranice ročních příjmů pro ty, kteří využívají paušál v plné výši (a to ze dvou milionů na jeden milion korun), a zvyšuje se limit pro plátce solidární daně.

Vybrané slevy na dani z příjmů

  • Sleva na poplatníka (využívá každý) - 24 840 Kč ročně
  • Sleva na studenta – 4 020 Kč ročně
  • Školkovné – až 11 000 Kč ročně
  • Sleva na vyživovanou manželku - 24 840 Kč ročně
  • Sleva na první dítě – 13 404 Kč ročně
  • Sleva na druhé dítě – 19 404 Kč ročně
  • Sleva na třetí a každé další dítě – 24 204 Kč ročně

(U držitelů průkazu ZTP-P jsou slevy dvojnásobné)


Podnikatele s dětmi vláda potěšila novelami v loňském daňovém balíku i úpravou zákona o státní sociální podpoře a mohou se těšit na vyšší zvýhodnění. Pokud máte dva nezletilé potomky, můžete si z daní odečíst až 32 808 (13 404 + 19 404) korun ročně, se třemi a více dětmi až 57 012 korun za rok. Více prozradí článek Daně z příjmů 2018: Vyšší slevy na děti i upravený daňový bonus.

Výhodnější podmínky než loni mají také rodiče dětí, které jsou umístěny v mateřské škole. Maximální výše takzvaného školkovného (které kopíruje minimální měsíční mzdu v daném zdaňovacím období) se oproti loňsku zvýšila o 1100 korun na 11 000 korun ročně.

Více než loni ušetříte i v případě, že si platíte penzijní připojištění. Narostla totiž nezdanitelná částka na penzijní připojištění, kterou si mohou OSVČ odečíst od základu daně (a to z 12 na 24 tisíc)

Mění se ale jen parametry, v samotných tiskopisech letos úpravy nejsou. Ideálním vodítkem pro ty, kteří si vyplňují DAP sami, tak může být loňské vyplněné přiznání. Souhrn všech změn najdete v článku Nejdůležitější daňové změny v roce 2018

Elektronizace na postupu

Nedávno výrazně přibylo firem i živnostníků, kteří musejí s úřady komunikovat elektronicky. Všichni majitelé datových schránek (DS) – tedy firmy i fyzické osoby - musejí povinně posílat na finanční úřad daňové formuláře s e-podpisem či přímo z DS.

Pokud svou povinnost nesplní, hrozí jim dvoutisícová případně i vyšší pokuta. Pokuta dva tisíce je automatická, až na padesát tisíc může vyšplhat, jestliže sama finanční správa rozhodne, že jí firma nebo živnostník záměrně komplikují práci. A to je čistě na jejím rozhodnutí.

Sankce se v současnosti mohou dotknout téměř půl milionu podnikatelských subjektů. Na druhou stranu nemůže stát nutit OSVČ, aby si datové schránky zřizovaly. Povinné jsou jen pro firmy a státní správu, a tak to zůstane i v budoucnu. Pokud máte schránku aktivní, ale chcete zůstat u klasických růžových tiskopisů nebo interaktivních e-formulářů, můžete požádat na každé pobočce CzechPointu o deaktivaci DS, jež trvá tři dny.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek