Firma Gamma Technologies z Chicaga podpořila automobilový výzkum Fakulty strojní ČVUT

13. 10. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Fakulta strojní ČVUT v Praze obdržela 6. října 2017 od Thomase Morela, prezidenta americké firmy Gamma Technologies, rodáka z ČR, finanční dar ve výši jeden milión dolarů na výzkum v oblasti automobilového průmyslu. Firma Gamma Technologies sídlí na předměstí Chicaga a GK Chicago je s prezidentem T. Morelem v dlouhodobém kontaktu.

Setkání s prezidentem společnosti Thomasem Morelem a zástupců ČVUT proběhlo mimo jiné i v rámci na vědu a výzkum zaměřeného projektu ekonomické diplomacie v říjnu 2016. Fakulta strojní ČVUT dosahuje po mnoho let významných výsledků v oblasti výzkumu využívaných mimo jiné v automobilovém průmyslu v ČR i v zahraničí. To bylo spolu s pedagogickými aktivitami FS ČVUT motivací pro amerického donátora Thomase Morela. Obdržený finanční obnos FS ČVUT použije na financování činností obsažených ve Smlouvě o financování, podepsané děkanem fakulty Michaelem Valáškem se společností AFEUS, která dar spravuje.

Vedle podpory projektů, jako je Národní program udržitelnosti – Rozvoj centra vozidel udržitelné mobility, Centrum kompetence automobilového průmyslu Josefa Božka či několika evropských projektů se také připravuje zřízení stipendia Thomase Morela pro výjezdy studentů a pedagogů do zahraničí a nákup zkušebního vybavení pro studentské projekty.

Firma Gamma Technologies spolupracuje s FS ČVUT prostřednictvím nové laboratoře Centra vozidel udržitelné mobility v Roztokách u Prahy. V experimentální oblasti zde vznikají přímé výstupy v podobě měřicích postupů i speciálních zařízení pro zkoušení hybridních vozidel, vývoj spalovacích systémů u plynových a dalších motorů či měření emisí za provozu. Na tyto výsledky navazuje smluvní výzkum s průmyslovými partnery – nejen finálními výrobci osobních i nákladních automobilů a autobusů, ale i výrobci příslušenství, jako jsou turbodmychadla, vstřikovací zařízení, tlumiče a rovněž smlouvy s více než deseti soukromými výzkumnými organizacemi v automobilové oblasti.

Thomas Morel založil firmu Gamma Technologies v roce 1994 jako servisní organizaci automobilového průmyslu. Vyvinul nový 1-D řešič GT Power. Tento model se v průběhu dalších let rozšířil na model celého pohonného agregátu vozidla z hlediska termodynamického, aerodynamického a mechanického. Díky této koncepci se původní motorový program GT Power (dnes GT-SUITE) pod Morelovým vedením rozšířil po celém světě, jeho podíl na trhu simulačních programů tohoto typu pro automobilky činí dnes zhruba 80 procent.

Oblast Chicaga se poslední dobou dere do popředí center v USA zaměřených na inovační technologie pro automobilový průmysl. V Chicagu sídlí desítky softwarových firem vyvíjejících mobilní aplikace, servisní technologie a analyzujících obrovské objemy dat, které budou následně využívány při vývoji technologií pro autonomní vozidla. Především díky technologické společnosti HERE je Chicago druhým nejvýznamnějším centrem koncentrace automobilových technologických firem v USA po mnohem známější oblasti Bay Area v San Franciscu, v které sídlí stovky technologických firem zvučných jmen.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Chicagu (Spojené státy americké). Autor: Tomáš Trnka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek