Firma Rekola Bikesharing začala během pouhých dvou měsíců realizovat svůj finský sen

27. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Česká firma Rekola Bikesharing začala od konce srpna 2018 provozovat ve finském městě Vaasa službu sdílení/půjčování jízdních kol. Předběžné výsledky jsou velmi slibné, jen během prvního týdne provozu se zaregistrovalo již téměř 200 uživatelů této služby.

Firma však nehodlá zůstat pouze ve Vaase – hodlá svoje služby nabídnout i v dalších velkých finských městech, např. v Oulu či v Tampere a uvažuje i o rozšíření svojí nabídky o elektrokola či o kola se širokými plášti pro zimní provoz.

Na konci června 2018 se v Praze na každoročních konzultacích ekonomických diplomatů s českými firmami setkali zástupce Velvyslanectví ČR ve Finsku a jednatel společnosti Rekola Bikesharing, pan Vít Ježek. Zdánlivě schůzka podobná mnoha jiným v ten den – společnost provozující již v sedmi městech ČR systém půjčování/sdílení kol by svoje podnikatelské aktivity ráda rozšířila i do zahraničí, v tomto případě do finských měst.

Plán společnosti na první pohled působil tak trochu jako „nošení dříví do lesa“, a to s ohledem na množství žlutých sdílených kol, kterými jsou dnes „zaplaveny“ helsinské cyklistické stezky. Vít Ježek však měl o svém podnikatelském záměru již jasnou představu – nebojovat s konkurencí v Helsinkách, ale pokusit se o provozování služby v některém z relativně menších, ještě „neobsazených“ měst. Po vyhodnocení situace padla jeho volba nakonec na sedmdesátitisícové západofinské město Vaasa. Pan Ježek na schůzce požádal zástupce Velvyslanectví o podporu při oslovení zastupitelstva tohoto města a sjednání schůzky s relevantními představiteli městské rady k představení svého projektu.

Po tomto jednání již události nabraly rychlý spád. Přes finský prázdninový režim se Velvyslanectví podařilo, v rámci poskytované individuální služby, na polovinu srpna zorganizovat požadované jednání s odpovědnými představiteli města Vaasa. Zde bylo dohodnuto, že město umožní společnosti Rekola Bikesharing zahájení zkušebního provozu systému sdílení kol, byť zatím na její vlastní riziko (vzhledem k legislativě bude muset být na provozování těchto služeb vypsáno na jaře 2019 výběrové řízení, v němž však budou zkušenosti se zkušebním provozem zohledněny). A na konci srpna (!) již bylo možno na ulicích Vaasy spatřit první růžová kola společnosti Rekola Bikesharing.

Více jednatel firmy, Vít Ježek: „Dne 30. 8. jsme odstartovali službu sdílení kol ve Vaase s našimi 30 růžovými bicykly a počáteční výsledky jsou opravdu slibné – jen v prvním týdnu jsme získali téměř 200 registrovaných uživatelů a další stále přibývají. Jsme teprve na začátku, avšak podle prvních čísel se zdá, že bikesharing ve Vaase může fungovat. A to i díky velké pomoci naší ambasády v Helsinkách.“

Společnost Rekola Bikesharing se však nehodlá spokojit jen s úspěchem ve Vaase a postupně hodlá svoje služby nabídnout i v dalších velkých finských městech, např. v Oulu či v Tampere. A plánů má firma mnohem více – na základě ohlasů z Vaasy uvažuje např. o rozšíření svojí nabídky i o elektrokola či o kola se širokými plášti i pro zimní provoz.

Spuštění projektu sdílení kol ve Vaase vyvolalo i zájem tisku, když dva hlavní regionální deníky (Vasa Bladet a Pohjalainen) uveřejnily obsáhlé rozhovory s jednatelem firmy Vítem Ježkem. Uvedený případ tak nebyl úspěchem pouze pro společnost Rekola Bikesharing, nýbrž přispěl i k tolik potřebné propagaci pověsti ČR jako země kreativních lidí spoluutvářejících moderní trendy.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Helsinkách (Finsko). Autor: Jaroslav Mandys, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek