Firmy jsou optimistické, ale míří do propasti. Musejí se změnit

24. 10. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Česká ekonomika roste, firmy prosperují, jenže nad nimi visí Damoklův meč. Aby zejména průmyslové podniky přežily, potřebují investovat do zásadních technologických změn.

„Už není za pět minut, ale za minutu dvanáct,“ připouští ředitel útvaru Korporátního bankovnictví ČSOB Ján Lučan.

„Žijeme v období velkého optimismu, na druhou stranu se stále více dostávají do debat mezi našimi klienty otázky značných rizik, která nyní vstupují do hry,“ upozorňuje další zástupce ČSOB Petr Manda.

Výsledky pravidelného šetření ČSOB Index očekávání firem ukázaly ve třetím kvartálu roku 2017 největší optimismus podniků v historii. Necelých sedmdesát procent dotázaných bylo spokojeno s celkovou ekonomickou situací. Bezstarostnost ale rozhodně není na místě.

„Přehřátou“ ekonomiku čekají komplikace

Současný růst není trvale udržitelný a „přehřáté“ tuzemské hospodářství se brzy dostane do problémů. Navzdory růžovým číslům a vysokému růstu HDP (letos přes 4 procenta), stojí zástupci českého byznysu před klíčovými výzvami, jež rozhodnou o jejich budoucnosti. A v největším nebezpečí jsou malé a střední firmy.

„Extrémně nízká nezaměstnanost do budoucna neumožní další smysluplný růst české ekonomiky. Patříme mezi nejvíc industriální země v Evropě, což zní hezky, ale zároveň je to jeden z hlavních problémů českého hospodářství,“ shrnuje Ján Lučan.

Český průmysl je příliš náročný na pracovní sílu. A při jejím nedostatku a zejména nízkém počtu správně vyškolených a kvalifikovaných lidí nemohou být výrobci ve světě konkurenceschopní.

„A protože nemám iluze, že se dokáže české školství během krátké doby změnit natolik, aby firmám dodávalo lidi, které potřebujeme, musejí podniky co nejrychleji změnit samy sebe,“ upozorňuje zástupce ČSOB.

Tuzemské společnosti nadále vykazují výrazně nižší produktivitu práce, než jejich západoevropští konkurenti. Důvodem je mimo jiné i to, že sázejí na nemoderní výrobní postupy, velký počet pracovníků, kteří nejsou efektivní, a bojí se investovat do vývoje a inovací.

„Ve spojení s končící érou levných peněz (a budoucím růstem úrokových sazeb), je ale právě nyní poslední možnost, aby podniky udělaly klíčové investice do budoucna a změnily strukturu, ve které fungují. Zásadním technologickým změnám se nemůže vyhnout nikdo,“ upozorňuje Lučan.

Začarovaný kruh?

Pokud zástupci podniků neutratí miliony za rozvoj nyní, budou k tomu podle Jána Lučana stejně dotlačeni globálním vývojem. Pak už ale bude pozdě.

„Existuje velké nebezpečí, že se dostanou do začarovaného kruhu. Firma nedokáže zainvestovat technologickou změnu, ale bez ní už nebude dále konkurenceschopná, což ohrozí její existenci. Češi bohužel nedostatečně využili dlouhou dobu extrémně nízkých úrokových sazeb, kdy bylo vhodné si půjčovat,“ říká Lučan.

Éra levných peněz je za námi. Úrokové sazby několik let buď pouze klesaly, nebo stagnovaly, nyní očekávají analytici růst. A to bude mít za následek zdražení firemního financování. Zatímco korporace už se proti riziku, které pro jejich podnikání představuje budoucí růst úrokových sazeb, zajišťují, malé a střední podniky hrozbu stále podceňují, varuje banka.

„Pokud hraje regulátor kartu nízkých sazeb, chce tím podpořit ekonomiku, jenže čeští podnikatelé zaspali. Tuzemské podniky jsou sice méně zadlužené, než jejich západoevropští partneři, ale je to právě proto, že jsou podinvestované, což je jejich nevýhodou,“ upozorňuje zástupce ČSOB.

A nejde jen o výši úrokových sazeb. Ekonomika potřebuje zásadní strukturální změny. Češi by se měli více zaměřit na sektor služeb, případně na to, aby produkty, které vyrobí a nabídnou světu, měly vyšší přidanou hodnotu.

Jinými slovy: V budoucnu musíme být schopni nabízet vlastní technologická řešení a výrobky, o něž bude na zahraničních trzích větší zájem, změnit svou neblahou pověst levné montovny a zmenšit závislost na průmyslové výrobě (především na automobilovém průmyslu).

Majitelé nejsou hloupí, jen opatrní

Na otázku, zda si čeští podnikatelé nebezpečí uvědomují, odpovídá Lučan jednoznačně: „Nemůžeme tvrdit, že si to většina neuvědomuje, to by nebylo spravedlivé, jenže firmy byly dlouho opatrné a bály se změn.“

Podle Petra Mandy se v poslední době aktivita podniků oživila, jenže často jde jen o investice do stávající výroby. „Ty investice jsou jen do replikace toho, co už dělají, odhodlají se například přistavět novou výrobní halu, ale to nestačí – je potřeba začít vyrábět úplně jinak, inovativně a nově,“ doplňuje.

Většina českých podniků je aktuálně v zisku jen díky tomu, že zaměstnancům platí nízké mzdy. „Kdyby české firmy platily platy jako v Německu, bude drtivá většina ve ztrátě,“ upozorňuje Ján Lučan.

ČSOB se paradoxně shoduje s českými odbory v tom, že zaměstnavatelům může pomoci tlak na růst mezd. „Řešením není nabírání levných pracovníků z východu, ačkoli na to české podniky v časech nízké nezaměstnanosti spoléhají,“ připouští zástupce ČSOB.

Kvalitní pracovní sílu je potřeba zaplatit a tuzemské podniky nemohou odborníkům dlouhodobě nabízet třikrát méně, než si vydělají v sousedním Německu, doplňuje ředitel Korporátního financování ČSOB.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek