Firmy ohrožují dceřinky či vlastníci. Ohrožených jsou desítky tisíc

10. 9. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Zhruba každá desátá firma v Česku se může dostat do problémů kvůli svému nejbližšímu okolí, které je s ní ekonomicky propojeno. Míněni jsou majoritní vlastníci, dceřiné společnosti či členové statutárních orgánů.

Nejvíc jsou ohroženy pražské společnosti, a firmy které podnikají v oblasti nemovitostí a obchodu. S rostoucími tržbami riziko klesá. Informace zveřejnila poradenská společnost Bisnode, jež se zabývá hodnocením rizika podniků.

„Každá firma je v podnikání ovlivňována svým okolím. Významnou roli hraje ekonomicky spjaté okolí subjektu, tedy majoritní vlastníci, dceřiné společnosti a statutární orgány, které mohou vytvářet potenciálně rizikové prostředí,“ vysvětlila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Bisnode v ČR identifikoval více než 54 tisíc firem, v jejichž okolí, do druhé úrovně hloubky aktivních vazeb, je nejméně pětina subjektů s alespoň jedním negativním indikátorem.

Za ten je považována insolvence, likvidace, nespolehlivé placení DPH, exekuce nebo dlužná částka přesahující sto tisíc korun. „Jedná se o typ informace, která by měla být zvažována při prověřování obchodních partnerů. V informačních systémech Bisnode jsou firmy s rizikovým okolím označeny signálem, který uživatelům umožňuje rychlé prověřování firem tím, že z velkého množství dat odvozuje důležité informace,“ dodala Petra Štěpánová.

Rizikové okolí v ČR má 8,9 procent akciových společností (2 346) a 11,4 procent (51 764) společností s ručením omezeným. Více než polovina firem, které mohou být takto ohroženy, má pražskou adresu. Více než 17 tisíc společností využívá virtuálního sídla. Téměř pětina firem s rizikovým okolím podniká v oblasti obchodu a desetiprocentní zastoupení mají firmy, které se zabývají pronájmem a správou nemovitostí. Výrazně častěji jsou negativně svým okolím ovlivněny menší společnosti, jež vykazují nižší tržby.

Redakčně upravená tisková zpráva Bisnode

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek