Francie investuje 20 miliard eur do ekologické přeměny

28. 9. 2017

  • Země: FR - Francie
  • Datum zveřejnění: 28.09.2017

Cílem investičního plánu je „přizpůsobení Francie 21. století, podpoření nového růstového modelu a příprava na budoucnost“, řekl Edouard Philippe. Ze čtyř hlavních složek investičního plánu je ekologická přeměna nejdůležitější – 15 miliard eur bude věnováno na odbornou přípravu společnosti, 13 miliard eur na konkurenceschopnost a inovaci a 9 miliard eur půjde na „budování státu digitálního věku“.
Z těchto 20 miliard eur je devět miliard určeno na obnovu a energetickou účinnost bydlení a veřejných budov. Program obnovy energie „Bydlet lépe“ (Habiter mieux) Národní agentury pro bydlení (Anah) se zvýší o více než jednu miliardu eur. Francouzský finanční ústav také obdrží grant ve výši tří miliard eur na obnovu sociálního bydlení. Navíc bude vyčleněno 1,8 miliardy eur na splnění ekologických norem pro veřejné budovy.
Díky vládní investici 4,9 miliard eur se oproti roku 2016 výrobní kapacita obnovitelných zdrojů energie zvýší v roce 2022 o 70 %. V oblasti energetiky bude celkem přiděleno 7 miliard eur na ekologickou přeměnu a inovaci. Agentura pro životní prostředí a energetiku (ADEME) také obdrží částku ve výši 700 milionů eur, která půjde zejména na podporu obnovitelných zdrojů tepla.
Další 4 miliardy eur budou vyčleněny na zlepšení mobility ve Francii a na rozvoj udržitelné dopravy. Konkrétní opatření týkající se tohoto tématu budou projednávány během konference Assises de la mobilité, která začala 21. září a potrvá tři měsíce. Celkový investiční plán byl zpracován na základě žádosti vlády, kterou vypracoval ekonom Jean-Pisani-Ferry.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Paříži.
Zdroj: Environnement magazine.fr

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: