Generální ředitel CzechInvestu: Investoři se high-tech nebojí

29. 12. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Generální ředitel Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest Karel Kučera o novém směru podpory investic, reformě investičních pobídek a příležitostech zvláště pro technologické inovátory.

Co nejvíce zahraniční investoři oceňují a co nového pro ně chystáte do nového roku?
Investoři u nás oceňují celou řadu věcí. Česká republika těží z výhodné geografické polohy ve středu Evropy a z přístupu na další velké trhy, jako je například Německo. Máme velmi rozvitou infrastrukturu, stabilní politické i ekonomické prostředí. Čím dál více se však ukazuje, že firmy hledají místo, které je dlouhodobě zajímavé hlavně pro zaměstnance. A my dlouhodobě patříme například mezi nejoblíbenější destinaci expatů, kteří Česko považují za skvělou lokalitu k práci a zakládání rodiny. Cení si kvalitního zdravotnictví a dostupného školství, kultury i kuchyně.

Svou roli sehrává i fakt, že se můžeme chlubit titulem šesté nejbezpečnější země na světě. Do budoucna se snažíme zapracovat zejména na hladším průběhu legislativních procesů, vyhledávání nových, investorsky zajímavých lokalit a využití objektů typu brownfieldů. Vytipováváme rovněž další zajímavé destinace, ze kterých chceme investory získávat.

Výrazné zaměření agentury na asijské investory je v posledních letech patrné. Chcete v tomto trendu i nadále pokračovat?
Asijští investoři jsou pro investice v České republice důležití a do budoucna důležití i zůstanou. Nezaměřujeme se však jen na ně. Nadále sjednáváme investice z Evropy. V loňském roce nejvíce zahraničních investic pocházelo z německy mluvících zemí. Vzhledem k rozvoji ekonomiky hrají čistě nákladové faktory pro investory menší roli než v minulosti a Česká republika tak začíná být zajímavou destinací pro investory ze zajímavých odvětví.

Motivací je pro ně rychlost, s jakou mohou oslovit zákazníky na evropském trhu i kvalitní podmínky pro dlouhodobě udržitelný rozvoj investic s vyšší přidanou hodnotou, které jim můžeme nabídnout a které jsou pro nás prioritou. Důležitá je také politická i ekonomická stabilita a bezpečnost v zemi, výše životní úrovně nebo kvalita českých dodavatelů, se kterými investoři spolupracují.

Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu jste připravili reformu systému investičních pobídek. V čem bude největší změna?
Vláda ČR schválila v říjnu 2017 Návrh úprav zákona o investičních pobídkách a pověřila Ministerstvo průmyslu a obchodu přípravou novely zákona o investičních pobídkách. Agentura CzechInvest ve spolupráci s ministerstvem zvážila úpravy systému podpory investic a pomohla připravit novelizaci zákona zejména proto, že česká ekonomika je na tom nyní nejlépe za poslední roky. 

Abychom udrželi tempo růstu a nezaostávali do budoucna za nejvyspělejšími západními státy, musíme se zaměřit na zvyšování robotizace výroby a na zvyšování podílu vývoje a přidané hodnoty v produkci. Změny tak mají za cíl toto zohlednit i v zákonných podmínkách a více podpořit investice s vysokou přidanou hodnotou, které s sebou přináší i růst mezd a zvyšování životní úrovně obyvatel. Nepůjde nám tedy o podporu nových pracovních míst, ale o kvalitu investic.

Máte sekci start-upů, co nabídnete jim? 
V současné době u nás běží několik programů na podporu mladých byznysmenů. Naše specializované oddělení se věnuje start-upům v různých fázích, od těch počátečních až po ostřílenější podnikatele. Na konci listopadu jsme ukončili další výzvu z projektu CzechAccelerator. Vybrané společnosti v něm mohou získat unikátní šanci strávit tři měsíce v zahraničním inkubátoru v Silicon Valley, New Yorku, Singapuru nebo Londýně. Pokračují samozřejmě i naše další programy CzechDemo a CzechStarter.

Pro české start-upy s nápadem, jak využít vesmírné technologie v běžném životě, je tady inkubátor ESA BIC Prague, který provozujeme pod křídly Evropské kosmické agentury. Díky němu v průběžných výzvách vybíráme zajímavé firmy, poskytujeme jim kancelářské zázemí i prostředky na vývoj produktu.

Co podle vás bude hlavním investičním tématem roku 2018?
Těch témat bude hned několik. Vzhledem k současnému vývoji na pracovním trhu budeme i nadále pracovat na podpoře technického vzdělávání a kvalifikované pracovní síly. To přímo souvisí se zaměřením na investice s vyšší přidanou hodnotou a Průmyslem 4.0.

Česká republika již dávno není levnou montovnou, rok od roku se nám procentuálně navyšuje počet dojednaných high-tech investic, zvyšuje se kvalita vědecko-výzkumných center, investoři zde umisťují zajímavější a technologicky složitější investice. A v tomto trendu, který nás řadí po bok technologicky vyspělých zemí, chceme samozřejmě pokračovat. 

Mgr. Ing. Karel Kučera

Vystudoval právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a ekonomii na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Má pracovní zkušenosti z několika nadnárodních společností, mimo jiné Deutsche Post, Accenture a M.C. TRITON, ale také například z České televize. Po roce 2013 působil jako konzultant a projektový manažer. Zabýval se strategickými projekty v oblastech financí, procesního řízení a rozvoje podnikání. Působil také jako poradce vrcholového managementu různých společností, mimo jiné z řad investorů podnikajících v České republice. Generálním ředitelem Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest byl jmenován 13. října 2014. Hovoří plynně anglicky a německy. Mezi jeho zájmy patří cestování, aikido, plachtění, běhání. Je ženatý a má dvě děti.


Převzato z časopisu Komora. Autor článku: Lucie Laštíková.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek