Ghana: Mapa oborových příležitostí - perspektivní položky českého exportu
20. 5. 2019
Odkaz na mapu oborových příležitostí v Ghaně, naleznete zde.
Perspektivní oblastiv Ghaně pro české exportéry:
Automobilový průmysl
V letech 2005 až 2016 bylo do země dovezeno více než milion vozidel všech typů. Objem dovezených vozidel se za posledních pět let zvýšil o 89,44%. V Ghaně je potenciál importovat asi 300,000 aut ročně. Současně jezdí po ghanských silnicích velký počet dovezených ojetých aut, u kterých existuje značná poptávka po nových částech či příslušenství.
Energetický průmysl
Ghana plánuje masivní investice do největšího národního dodavatele elektřiny a to z důvodu zvyšující se poptávky po elektrické energii. Cílem národní energetické politiky je navýšení produkce ze současných 2 tis. MW na 5 tis. MW. Současně vládní program počítá se zvýšením přístupu obyvatel k elektřině z 66 % k všeobecné dostupnosti do roku 2020. Spalovny odpadu jako zdroj energie jsou pak nejvítanějším řešením zejména v městských aglomeracích. Ghana usiluje o navýšení produkce elektrické energie z obnovitelných zdrojů ze současného 1% z celkové produkce energie až na 10% v roce 2022. Je zde proto potenciál pro solární a větrné elektrárny, u kterých se předpokládá produkce až 1 100 MW. Dalším klíčovým cílem země je navýšení produkce energie z oceánských proudů. Počítá se s konstrukcí a následnou instalací potřebných vodních turbín do oblastí s vyšší četností přílivových vln.
Chemický průmysl
Ghanský chemický průmysl tvoří velmi malou část celkového průmyslu země. Mezi největší položky tohoto průmyslu patří léky, kosmetika a chemikálie pro domácí užití. Rostoucí trend vykazuje zejména petrochemický průmysl. Největší vládní investice směřují do ropné rafinerie v Temě, která denně vyprodukuje 45 - 60 tisíc barelů ropy zejména s cíle zajistit produkci importovaných ropných produktů jako jsou maziva, topné oleje a umělá hnojiva.
Obranný průmysl
Hlavním cílem strategického plánu, přijatého v roce 2013, je modernizace ghanského obranného průmyslu, na který ghanská vláda vyčlenila 145 mil. USD. V rámci této modernizace by měly být vojákům pořízeny malé ruční zbraně včetně nábojů, nová armádní obrněná vozidla, padáky a další armádní doplňky. Mezi dlouhodobější plány Ministerstva obrany patří podpora a zapojení se do mírotvorných operací OSN a posílení vnitřní bezpečnosti v zemi, včetně zesílení ochrany ropného průmyslu v západní části země.
Stavební průmysl
V Ghaně dochází k rozvoji stavebního průmyslu, důkazem je roční nárůst o 6,2 %. V roce 2015 byla odsouhlasena výstavba 5 tis. nových bytových jednotek v časovém rozmezí pěti let. Zároveň byla udělena řada veřejných zakázek na stavební práce v podobě modernizace přístavů či výměny potrubí. V roce 2015 byl Infrastrukturálním investičním fondem schválen projekt pro období 2015-2020, pro který bylo vyhrazeno 2,5 mld. USD. V rámci tohoto projektu by mělo dojít k rekonstrukci klíčových mostů, nadjezdů a dalších infrastrukturních staveb. Toho využila česká společnost k podpisu dohody o stavbě 50 ks mostů s opcí na další 150 mostů v letech 2019 - 2022.
Železniční průmysl
V Ghaně bylo v 02/2017 zřízeno nové ministerstvo pro rozvoj železnice. Hlavní cíle ministerstva, definované v „Hlavním plánu pro železnice Ghany“ z roku 2013 jsou propojit největší města Ghany, využít Ghanu pro přepravu zboží z vnitrozemských zemí jako je Burkina Faso k přístavům v Temě a Takoradi a opačně a poskytnout přepravní cesty pro transport nerostných surovin z oblastí jejich ložisek jak ve vnitrozemí (mangan, bauxit, železná ruda) tak i na pobřeží (ropa a zemní plyn). V prioritním plánu je výstavba 1.394 km železnic do roku 2020 v objemu 7,8 mld. USD, které mají pocházet především ze zahraničních investic. V plánu je také záměr vybudovat tramvajový systém v Akkře a Kumasi.
Textilní a obuvnický průmysl
Tento tradiční průmysl, který dříve tvořil největší část ghanského průmyslu, je v posledních letech na ústupu zejména z důvodu levného importu z Asie a Indie a nelegálního dovozu padělaných látek přes hranice s Togem a Pobřežím Slonoviny. V současné době jsou v Ghaně celkem 4 textilní továrny, které ročně přichází o 8 % svých zaměstnanců. Evidujeme zvýšenou poptávku po tkaninách a textiliích velmi vysoké kvality, kterou dovoz z Asie nedokáže pokrýt.
Zdravotnictví a farmaceutický průmysl
V roce 2014 byl v Ghaně schválen projekt na rozvoj a modernizaci zdravotnického sektoru. Jedná se o projekt, který byl realizován v letech 2015-2017 a jehož objem se odhaduje na celkovou částku 3 mld. USD. V rámci tohoto projektu mělo projít rekonstrukcí 13 okresních nemocnic a dalších menších zdravotních center. Součástí programu byla i výstavba 10 poliklinik s českými dodávkami ukončena v 06/18. Zároveň by mělo dojít k distribuci nových zdravotnických přístrojů a 6 tis. nových nemocničních lůžek do regionálních nemocnic.
Zemědělství a potravinářský průmysl
Jedná se o jeden z nejdůležitějších sektorů ekonomiky, který zaměstnává až 70% pracovní síly a podílí se na 24 % HDP země. Prioritním cílem současné vlády je zajistit soběstačnost v produkci rýže, kukuřice a sójových bobů a usiluje o zajištění finančně dostupné zemědělské techniky pro drobné a střední zemědělce. V rámci pětiletého projektu „Program investic do zemědělského systému“ bylo v letech 2014 - 2016 nakoupeno Ministerstvem pro potravinářství a zemědělství celkem 300 malotraktorů traktorů české značky. V předchozích letech bylo navíc z ČR dovezeno více než 800 kusů dvoukolových traktorů a v roce 2018 se podepsal kontrakt na dalších 300 kusů.
Další prioritou vlády v oblasti zemědělství je omezit závislost na dovozu potravin. Každoroční dovoz cukru do Ghany činí 400 mil. USD (zhruba 80 % veškerého cukru se dováží) a existuje potřeba výstavby nových cukrovarů nebo revitalizace již nefungujících, postavených experty z ČR v 80. letech minulého století. Ghana sice znovuotevřela továrnu na výrobu třtinového cukru, ale zdejší produkce zdaleka nedokáže uspokojit poptávku. Vzhledem k tomu, že dovoz drůbežího masa dosáhl v roce 2018 čísla 175.000 tun (s meziročním nárůstem 10%) je zde snaha o podporu vlastní produkce drůbežího masa a vajec, což představuje poptávku zejména po krmivu, umělých hnojivech a zpracovatelské technologii. Současně evidujeme poptávku po dovozu živého hovězího dobytka za účelem vlastního chovu, který by zajistil část produkce čerstvého masa a mléka. Další možností je dovoz konzerv, salámů a jiných masných výrobků. Poptávka po těchto výrobcích je dána jednak 90 % dovozem masa do země, a zároveň minimální produkcí výrobků z masa.
- 5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty
- 5.2. Kalendář akcí
5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty
Perspektivní produkty pro dovoz do Ghany
- zemědělská technika + příslušenství
- hnojiva
- osiva
- krmné směsi
- technologie zavlažování
- vybavení drůbežáren
- fotovoltaická zařízení a jiné zdroje el.energie,
- malé vodní elektrárny,
- turbíny, kotle
- auta osobní, přívěsy, součástky a příslušenství
- strojní zařízení pro těžební průmysl
- chemikálie pro těžební průmysl
- cukr, mléko a smetana v prášku, pivo, destiláty, pšenice
- telefonní přístroje, rozvodné soustavy
- zařízení na zpracování ovoce, zařízení na úpravu vody, plnící linky na nápoje,
Ghanská vláda má několik prioritních oblastí, které chce přednostně rozvíjet a o které by se mohli naši případní investoři zajímat. Jsou to:
- zemědělství a na ně navazující agroprůmysl - produkce drůbežího masa, závody na zpracování přebytků produkce ovoce a zeleniny,
- obranný průmysl - údržba a modernizace vojenské techniky, obnova výzbroje a výstroje
- zpracování odpadu - spalovny, třídírny
- úpravny a čistírny vody
- infrastruktura - zejména z hlediska přístupu k zemědělským plochám
- sociální oblast (školství a zdravotnictví)
- vládní služby (různé registry)
- turistika
Velmi lukrativní oblastí se stává výstavba a pronajímání bytů. Vzhledem k rychle rostoucí spotřebě elektrické energie vzroste v brzké době poptávka po netradičních zdrojích energie.
Aktuální sektorové příležitosti pro Ghanu
Další oborové příležitosti pro všechny země naleznete v Mapě oborových příležitostí na portálu BusinessInfo.cz (www.businessinfo.cz/mop).
5.2. Kalendář akcí
Nejdůležitější události (veletrhy, výstavy, show atd.) pro prezentaci českých exportérů v Ghaně pro kalendářní rok 2018, je možné nalézt: zde
Souhrnná teritoriální informace
- << 5. Mapa oborových příležitostí - perspektivní položky českého exportu
- 6. Základní podmínky pro uplatnění českého zboží na trhu
- 7. Kontakty
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)