Ghana patří mezi nejstabilnější země Západní Afriky

1. 7. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Výstavba elektráren, dodávky piva a potravin, prodej aut i náhradních dílů. To jsou jen některé z příležitostí pro české dodavatele na ghanském trhu, říká Martin Čech, velvyslanecká rada pro obchod a politiku na českém velvyslanectví v Akkře.

Martin Čech, velvyslanecká rada pro obchod a politiku na českém velvyslanectví v AkkřeGhana už není pro české firmy neznámým trhem. Které tam byly v poslední době úspěšné?
Dlouhodobě je zde úspěšná firma Knights, která dováží do Ghany zemědělskou techniku a také investovala do obuvnické továrny ve městě Kumasi. Tato továrna vznikla v padesátých letech s podporou tehdejšího Československa a nyní se česká firma podílela na její revitalizaci.

Dalším příkladem úspěšné spolupráce je brněnská Hutira, která v Ghaně postavila jednu menší elektrárnu a další významné projekty nyní plánuje. Úspěšným investorem je také firma Yopoo, která v Ghaně zahájila produkci balené vody.

Jsou nějaké neobvyklé právní předpisy nebo obchodní pravidla, které se na trhu v Ghaně výrazně liší oproti evropským zvyklostem?
Ghana stanoví minimální výši investice, která je 500 tisíc, eventuálně 200 tisíc eur při založení společnosti bez ghanského partnera nebo společně s ním. Další předpisy stanoví povinnost zaměstnávat počet ghanských občanů úměrný velikosti společnosti. Ghanská obchodní kultura byla ovlivněna britskou. Výrazně se neliší předpisy, ale někdy spíš způsob jejich aplikace.

Vnímáte v Ghaně nějaké významné obchodní překážky, jako jsou cla, korupce nebo byrokracie?
Překážkami je všechno, co zmiňujete, a navíc ještě nedůvěra, která je svázaná s dřívějšími internetovými podvody, s nimiž je Ghana spojována. Zároveň všechny překážky ale znamenají také bariéry pro vstup konkurentů, což se stává výhodou pro ty, kdo na místní trh úspěšně proniknou. Na počátku je nutné vložit energii do poznání místních podmínek a potom je z toho možné dlouho těžit. Líbí se mi citát místního podnikatele, podle kterého mnoho lidí vydělává v Ghaně peníze tak, že dělá arbitráž mezi předpokládaným a reálným rizikem. K tomu je ale zapotřebí znát realitu.

Když mluvíme o rizicích, jak si země stojí z hlediska bezpečnosti?
Ghana je obecně považována za nejstabilnější zemi západní Afriky. Má za sebou několik svobodných voleb i střídání politické garnitury. Ve srovnání s jinými zeměmi je zde i nižší kriminalita, takže je možné se zde svobodně pohybovat, samozřejmě s dodržením určitých pravidel. Pro mnohé proto Ghana představuje vstupní bránu do celého regionu.

Která odvětví jsou podle vás hlavní příležitostí pro české vývozce?
Příležitosti je možné hledat například v energetice. Spotřeba elektřiny v Ghaně vytrvale roste a poptávka je především po různých typech malých elektráren nebo agregátech pro využití solární energie. Osobní doprava je v Ghaně téměř výhradně silniční a také zde je možné sledovat trvalý růst poptávky po všech produktech, které s tím souvisejí: nová i opotřebená vozidla, náhradní díly, příslušenství.

Co spotřební zboží pro běžné obyvatele?
Ghanská střední třída zatím není příliš velká. V porovnání s ostatními africkými zeměmi je ale relativně významná. Příležitostí tedy mohou být i produkty považované z hlediska Ghany za luxusní zboží. Například jde o destiláty, pivo, další druhy trvanlivých potravin. Více než velikost tohoto segmentu je ale důležitá spíš perspektiva budoucího růstu a příležitost uchytit se v jedné africké zemi, což může - například při spolupráci s mezinárodními řetězci - otevřít cestu i do dalších států.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek