Greta Thunberg bojuje za životní prostředí

27. 5. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: SE - Švédsko
  • Datum zveřejnění: 27.05.2019

21. února 2019 odjela mladá švédská aktivistka Greta Thunberg do Bruselu, kde se pokusila přesvědčit parlament EU o svém názoru, že dospělí lidé v této době nedělají dost, aby zabránili změně klimatu. "Světoví lídři mluví o tom, že podporujeme záškoláctví, nebo že jsme loutky. Ale nemluví o tom, jak je skvělé, že mladí lidé dělají pokroky vůči klimatické krizi, nechtějí hovořit o krizi, a vypadá to, jako by neměli ani co říct“ řekla Thunberg.

V Bruselu Thunberg vedla pochod tisíců belgických studentů, kteří vynechali školu celý týden, a vyzvala všechny k akci, která by zabránila změně klimatu. Thunberg začala vynechávat vyučovací hodiny na protesty proti zemím, které nejsou v souladu s Pařížskou dohodou o klimatu.

Thunberg se stala veganem a požádala svou rodinu, aby učinila totéž pro snížení emisí uhlíku. Trvala také na tom, aby se její rodina vzdala létání.

Thunberg nyní dostává velkou pozornost médií, což ji vedlo k tomu, aby se pokusila vypnout a aby se vyhnula tlaku. Greta trpí Aspergerovým syndromem, a říká, že je pro ni obtížné zvládnout s expozicí. Thunberg a mládežnické hnutí za klima organizovali 15. března novou velkou mezinárodní stávku.

Snahy Grety Thunberg jsou v jitém ohledu i poněkud paradoxní. Švédsko je totiž země, která na ekologii velmi dbá a k udržení trvalého klimatického rozvoje pozitivně přispívá. V zemi je mnoho ekologických projektů, které jsou příležitostmi pro české exportéry a kancelář CzechTrade Skandinávie je připravena kdykoliv pomoci českým frimám v jejich snahách v tomto odvětví.

Zpracoval kolektiv pracovníků Kancelář CzechTrade Stockholm
S využitím zdroje: webový informační server “The Local”
Foto: The Local a archiv CzechTrade

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: