Gruzie zahájila výstavbu přístavu Anaklia

10. 1. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Gruzie zahájila výstavbu přístavu Anaklia Výstavba hlubokomořského přístavu Anaklia v Černém moři byla po mnohaletých přípravách zahájena. Slavnostní ceremonie se konala za přítomnosti gruzínského premiéra Giorgiho Kvirikašviliho, který podtrhl budoucí význam přístavu pro tranzit zboží mezi Evropou a Asií. Očekává se, že po roce 2021 bude přístav schopen obsloužit až 900 000 kontejnerů ročně.

Výstavba přístavu

Samotná výstavba přístavu potrvá 4 roky. Zahrnovat bude přesun 15 milionů kubických metrů zeminy, rekultivaci současného bažinatého terénu v oblasti, vybudování 1,6 km dlouhého vlnolamu, postavení 600 m dlouhého přístavního mola a rovněž postavení 110 ha rozsáhlého překladiště. Celá investice je hrazena soukromými investory - v první fázi ve výši cca 540 mil USD. Paralelně se má vedle přístavu stavět ekonomická přístavní zóna na přibližně 340 ha. Investice do ní je očekávána ve výši 2,5 mld USD.

Gruzie jako tranzitní země

Gruzie se snaží maximálně využít svůj potenciál jako tranzitní země na trase mezi Asií a Evropou. Spolu s nedávným otevřením železnice Baku – Tbilisi – Kars, která umožňuje tranzit zboží z Asie do Evropy po železnici, bude přístav v Anaklii představovat další možnost dopravy zboží oběma směry. Hlavním záměrem je nabídnout kratší dobu přepravy v porovnání s klasickou námořní cestou z Asie do Evropy a naopak.

Příležitost pro české firmy

Po svém otevření bude přístav v Anaklii stejně jako výše uvedená železniční trať Baku – Tbilisi – Kars představovat alternativní dopravní trasu i pro české obchodníky – zejména u zboží vyžadující rychlou přepravu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tbilisi (Gruzie). Autor: Jiří Preclík, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek